شرکت سیسکو از چند سال گذشته تا به حال اقدام به ارائه برخی از محصولات خود به صورت مجازی به منظور استفاده  رو بسترهای مجازی سازی یا روی بستر ابری کرده است. این محصولات مجازی مصرف کنندگان را قادر می سازد که تمامی کارایی های یک روتر یا فایروال را روی بستر ESX‌ یا Hyper-V  خود دارا باشند یا از این محصولات روی ابرهای Amazno  و Microsoft  استفاده کنند.

 

 

CSR1000v

روتر سری CSR 1000v برای شبکه های بزرگ طراحی شده است و از تمامی قابلیت های روتر واقعی از فایروال تا Dynamic Routing بر روی آن قابل اجرا میباشد. ایده ای که باعث شده است شرکت سیسکو به فکر ایجاد روتر مجازی بیفتد، بالا بردن درصد در دسترس بودن (HA) شبکه های زیر بار و همچنین ایجاد سیاست های دلخواه در شبکه میباشد.

تستی که یکی از سایت های معروف در ضمینه شبکه بر روی روترهای جدید سری CSR سیسکو انجام داده است نشان میدهد که علاوه بر اینکه تمامی قابلیت های روترهای فیزیکی سیسکو را دارا میباشند بلکه در اجرای آن ها نیز به بهترین شکل عمل میکنند. این تست بر روی VMware ESXi 5 انجام شده و نسخه روتر CSR نیز IOS XE v3.8 بیان شده. سیسکو این محصول را از فروردین ۹۲ بصورت عمومی به نمایش گذاشته است. البته سیسکو بیان کرده است که از همین ماه یعنی تیر ۹۲،نسخه جدید روترهای CSR میتوانند بر روی سرویس AWS آمازون و Red Hat KVM نیز اجرا شوند البته با IOS XE 3.10 که جدیدترین سیستم عامل این روترها میباشد. شرکت سیسکو حرفی درمورد Hyper-V شرکت مایکروسافت نزده است و در حال حاضر این سری روترها قابلیت اجرا بر روی این نرم افزار مجازی سازی را ندارند.

پیش نیازهای روترهای CSR برای اجرا به شرح زیر میباشند:
VMware ESXi 5.0

Intel Nehalem CPU 2.0 GHzیا جدیدتر

Gigabit Ethernet Intefacees
و برای اجرای روترها نیاز به سرورهای مجازی با این شرایط میباشید:
CPU: 4 Virtual CPUs

Memory: 4 GB

Disk Space: 8GB

NICs: 3 or more
البته شرکت سیسکو بیان کرده که بزودی برای راه اندازی روترهایش از CPU های به اشتراک گذاشته شده استفاده نماید اما در نسخه کنونی باید CPU 4 بصورت مجزا در اختیار جناب روتر قرار گیرد. همچنین میزان Throughput کنونی از ۱۰Mbps شروع و تا ۲۵۰Mbps ادامه دارد اما شرکت سیسکو قول داده تا آخر سال میلادی این میزان را به ۱Gbps افزایش دهد. اما اگر چنانچه شرکت سیسکو این مقدار را نیز بتواند برای روترهای CSR فراهم کند، برای شرکت های ISP که میزان ترافیک آنها خیلی بالاتر از ۱Gbps میباشد وسیله ای بی ارزش به نظر میرسد. اما خوب هر فناوری جدیدی در ابتدا ضعیف هست اما در طول زمان بهبود پیدا میکند.همچنین در روترهای CSR میتوان نرم افزارهای مورد نیاز نیز نصب نمود مانند Load Balancer که با سرورهای مایکروسافت بصورت دلخواه در ارتباط باشد.به هرحال برای تهیه روتر CSR 1000v بسته به میزان Throughput قیمت های متفاوتی وجود دارد.