معرفی F5

«F5 Networks» یک شرکت چندملیتی آمریکایی است که عمدتاً در زمینه فناوری «شبکه‌سازی تحویل برنامه کاربردی» (ADN) فعالیت دارد. فناوری «شبکه‌سازی تحویل برنامه کاربردی» (ADN) در واقع برنامه‌های کاربردی مبتنی بر شبکه را توام با افزایش سطح امنیت، عملکرد، دسترس‌پذیری سرورها، دستگاه‌های ذخیره‌سازی داده و دیگر منابع شبکه بهینه‌سازی می‌کند. دفتر مرکزی این شرکت در شهر سیاتل ایالت واشینگتن واقع شده است، درحالیکه دفاتر و شعب توسعه، تولید و فروش/بازاریابی آن در سطح جهانی ارائه خدمات می‌کنند. شرکت «F5 Networks» در اصل پیشگام تولید اولین سری از محصولات متوازن‌کننده بار بوده است. در سال‌های 2010 الی 2011، این شرکت در فهرست 100 شرکت در حال توسعه جهانی فورچون قرار داشت. بعلاوه شرکت «F5 Networks» در سال 2010 براساس S&P 500 رتبه یک را در میان ده شاخص سهام پر بازده داشت.
این شرکت محصولات گوناگونی را در بازار کنترلر تحویل برنامه کاربردی عرضه می‌کند. طبق گارتنر، در سال 2010 شرکت «F5 Networks» پیشگام بازار«کنترلر تحویل برنامه کاربردی» (ADC) و «کنترلر تحویل برنامه کاربردی با بستر پیشرفته» بود. از ژوئن 2011 براساس گزارش گارنتر، شرکت‌های «Cisco Systems»، «Citrix Systems» و «Radware» با بیشترین سهم بازار مهمترین رقبای این شرکت محسوب می‌شوند.

 

 معرفی Big-IP

خانواده محصولات BIG-IP در حوزه هوش کاربردی فعالیت داشته که مدیریتان شبکه در راستای اطمینان از سرعت، امنیت و دسترس‌پذیری برنامه‌های کاربردی‌شان شدیداً به آن نیاز دارند. کلیه محصولات BIG-IP از معماری زمینه‌ای مشترک توام با سیستم عامل مدیریت ترافیک F5 (یا به اختصار TMOS) بهره می‌برند، که هوش یکپارچه، انعطاف‌پذیری و قابلیت برنامه‌ریزی آسان‌شان را ممکن می‌سازد. بسترهای قدرتمند BIG-IP، ماژول‌های پیشرفته و سیستم مدیریت مرکزی تواماً جامع‌ترین مجموعه ابزارهای تحویل برنامه کاربردی را در حوزه صنعت تشکیل می‌دهند.
مدیریت ترافیک جهانی (GTM)

به عنوان راه‌حلی برای متوازن کردن بار جهانی،«Global Traffic Manager» دسترسی به برنامه‌های کاربردی را از طریق ایمن‌ساختن و تسریع روند تشخیص نام دامنه بهبود بخشیده است.

مدیریت ترافیک محلی (LTM)

«Local Traffic Manager» مدیریت هوشمند ترافیک را برای گسترش و بکارگیری سریع‌تر برنامه کاربردی، بهینه‌سازی، متوازن ساختن بار و انتقال داده‌ها به شبکه‌های جانبی ممکن ساخته است.

مدیریت فایروال پیشرفته (AFM)

«Advanced Firewall Manager» را باید فایروال شبکه‌‌ای پر بازده فول پروکسی معرفی کرد که برای حفاظت از محیط داده‌تان در برابر تهدیدات ورودی طراحی شده است.

مدیریت سیاست دسترسی (APM)

«Access Policy Manager»کنترل و نظارتی را بر افراد فعال در شبکه و برنامه‌های کاربردی مورد استفاده‌شان ممکن می‌سازد.

مدیریت امنیت برنامه کاربردی (ASM)

«Application Security Manager» امنیت برنامه‌های کاربردی‌ مهم‌تان را با سطح پیشرفت حفاظت در برابر تهدید و رویت‌پذیری محل و برنامه کاربردی تامین می‌کند.

مدیریت تسریع‌کننده برنامه کاربردی (AAM)

«Application Acceleration Manager» تحویل برنامه کاربردی را تسریع کرده و رشد تقاضای پهنای باند را بویژه برای داده‌های تصویری کنترل می‌کند.

خدمات دروازه وب امن

این سرویس نظارت و کنترل کامل بر ترافیک داخلی و خارجی را ممکن می‌سازد، که دسترسی به کارمندان را از طریق وب بدون هیچ نگرانی امکان‌پذیر ساخته است.

WebSafe

این محصول اطمینان مشتریان و امنیت کارمندان را در برابر تهدیدات گوناگون در حوزه صنعت با رویکردی فوق العاده پیچیده برای حفاظت در برابر بدافزارها و کلاهبرداری وب تامین می‌کند.

کنترلر تحویل سیگنال (SDC)

معماری شبکه ساده «Signaling Delivery Controller» (به عنوان بستری برای مسیریابی دیامتر، متوازن‌ کردن بار و کارکرد شبکه) مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری بی مانندی را ارائه کرده است.

مدیریت اجرای سیاست (PEM)

با «Policy Enforcement Manager»، ارائه دهندگان خدمات راحت‌تر رفتار مشترکین را درک کرده، برنامه‌های خدمات سفارشی‌سازی شده‌تری را تدوین کرده و کیفیت خدمات را بهبود می‌بخشند.

NAT گرید – اپراتور ارتباطات (CGNAT)

«Carrier-Grade NAT» ارائه دهندگان خدمات را قادر می‌سازد تا راحت‌تر به IPv6 مهاجرت کنند و در عین حال، پشتیبانی از محتوا و دستگاه‌های IPv4 را نیز حفظ نمایند.

کنترلر پیوند

کنترل پیوند ارتباطات داخلی و خارجی را به بهترین پیوند ممکن هدایت کرده و از طریق اولویت‌دهی ترافیک عملکرد برنامه کاربردی را بهبود می‌بخشد.

خدمات اطلاعات IP

خدمات اطلاعات IP به میزان چشمگیری از ریسک‌های موجود کاسته و کارایی مرکز داده را از طریق مسدود ساختن فعالیت‌های مخرب در آغازین نقطه اثر و برطرف نمودن نیاز به پردازش ترافیک مشکوک افزایش داده است.

مدیریت بنگاه اقتصادی

مدیریت بنگاه اقتصادی کلیه دستگاه‌های مبتنی بر TMOS را پشتیبانی کرده، که بر این اساس واسطی انفرادی را برای کارکردهای مدیریتی و نظارتی دستگاه، پایش مرکزی عملکرد و یکپارچه‌سازی iHealth عرضه می‌کند.

 

کاربردهای Big-IP
در دسترس باشند
یکی از کارکردهای مهم BIG-IP متوازن کردن بار است، که مدیریت ترافیک شبکه را بدون اعمال بار اضافی بر یک سرور و بیکاری دیگر سرورها امکان‌پذیر می‌سازد.
سریع باشند
این خانواده از محصولات انتقال وظایف کلیدی از یک سرور به پردازنده مرکزی برای بهبود عملکرد را ممکن ساخته است، که تعداد سرورهای لازم در مرکز داده را به میزان 60% کاهش داده و عملکرد باقی سرورها را تسریع و بهبود می‌بخشد.
امن باشند
این خانواده از محصولات اکثر حملات DDoS را پیش از رسیدن به مرکز داده شناسایی و متوقف می‌سازد. با تکیه بر قابلیت‌های حفاظت DoS مبتنی بر سخت افزار، BIG-IP حملات DDoS را شناسایی و ارتباط آنها را با سرورهای بحرانی قطع یا آنها را بطور کامل رد می‌کند.

 

انواع BIG-IP

سخت‌افزاری
سخت‌افزار BIG-IP در قلب مراکز داده بزرگ جهان می‌تپد. این سخت‌افزار توان لازم را برای مدیریت وظایفی فراهم می‌سازد که شدیداً نیازمند پردازنده هستند، مانند: SSL (رمزگشایی و رمزگذاری دوباره ترافیک امن) و فشرده‌سازی که سرورهای مرکز داده از تمرکز بر تحویل برنامه‌های کاربردی رها می‌سازد.

ویراست‌های مجازی
ویراست‌های مجازی BIG-IP کلیه کارکردهای راه حل‌های مبتنی بر سخت‌افزار را ارائه می‌کنند. از این گذشته، بطور مستمر قابل اجرا بوده یا در صورت نیاز با نوسانات در تقاضا قابل تطبیق هستند. با تکیه بر انعطاف‌پذیرترین گزینه‌های گسترش و بکارگیری در حوزه صنعت، این ویراست‌های مجازی چابکی و کارایی لازم را برای گسترش و بکارگیری ساخت خدمات برنامه کاربردی مبتنی بر نرم‌افزار F5 در محیط‌های هیبرید، مجازی و ابر فراهم می‌سازند.