لایسنس چیست؟

  • مدیر وب سایت
  • آخرین ویرایش در : 07 ژانویه 2020

what is license

واژه License در لغت به معناي جواز و در علم كامپيوتر به معناي مجوز استفاده از يك نرم افزار يا سخت افزار مي باشد. در صورتیکه از لایسنس معتبر بر روی نرم افزار مورد نظر خود مانند استفاده نمایید، از امنیت بیشتر و همچنین ارائه تسهیلات از جمله دریافت Update از طرف شرکت می باشید.

براي توليد نرم افزار معمولا هزينه هايي توسط سازنده آن نرم افزار مصرف مي شود. افراد يا شركت هاي تهيه كننده اين نرم افزارها پس از توليد محصول براي دريافت مزد زحمات خود در قبال استفاده ديگران از اين نرم افزار از آن ها درخواست پرداخت هزينه می نمایند. براي دريافت اين هزينه معمولا مجوزي صادر مي شود كه تنها افرادي كه هزينه مربوطه را پرداخت كرده باشند اجازه استفاده از آن نرم افزار را دارند. اين مجوز را اصطلاحا لایسنس مي گويند.

لایسنس علاوه بر دريافت هزينه براي صدور مجوز ممكن است درخواست هاي ديگري از كاربر داشته باشد . به عنوان مثال ممكن است Grant License يك نرم افزار تنها به كاربراني داده شود كه توان و مهارت هاي لازم در استفاده از آن را داشته باشند. طبق قوانين بين المللي استفاده از نرم افزارهايي كه داراي پروانه مي باشند، تنها با تهيه جواز آن امكان پذير بوده و در صورت امتناع از انجام اين كار فرد متخلف مورد پيگرد قانوني قرار خواهد گرفت. البته با توجه به اینکه در کشورهای جهان سوم از جمله ایران که حق کپی رایت رعایت نمی شود،می توان از نرم افزارهای crack که در اینترنت می باشد استفاده کرد، البته منظور از کرک همان شکستن قفل لایسنس می باشد، که بدون پرداخت هزینه می توان از آن محصول استفاده کرد، مانند انوع نسخه نصب ویندوز که در ایران کرک آن نصب می گردد.

پس به طور خلاصه می توان گفت به کد فعال سازی نرم افزار ها جهت نصب و استفاده، لاینسس می گویند. وجود لایسنس در اسکریپت، نرم افزار یا همان سیستم مدیریت، شما را از قانونی بودن آن نرم افزار با خبر می سازد. این نکته خیلی مهم است و استفاده از اسکریپت و نرم افزار های لاینسس دار یا همان کد فعال کننده، خیلی بهتر و با اطمینان تر از نسخه های کرک شده می باشد.

کاربران برای استفاده قانونی از نرم افزارها، این مجوزها یا به عبارتی لایسنس ها را پس از پرداخت وجه به شرکت سازنده نرم افزار دریافت می نمایند. انواع لایسنس ها از نظر اعتبار شامل لایسنس زمان دار و لایسنس مادام العمر (Life Time) می باشند.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 13 =