معرفی محصولات F5

 

تحوالات دنیای دیجیتال شکل تجارت‌ها را هم تغییر داده است. امروزه برنامه های کاربردی نقش حیاتی در موفقعیت تجارت‌ها ایفا می کند. اما تنها داشتن برنامه های کاربردی نمی تواند تضمیتی برای موفقیت باشد. چگونگی ارائه به کاربران یکی از کلیدی ترین موارد اثرگذاری موفقیت تجارت‌ها می باشد. کمپانی F5 با ارائه محصولات و راهکارهای کارمد در دزمینه مدیریت ترافیک، دسترس پذیری، قابلیت گسترش، امنیت و بازده برنامه های کاربردی بر مبنای IP بصورت چشمگیری افزایش داده است.

کمپانی F5 يک کمپانی آمريکايي می باشد که کار خود را از سال ۱۹۹۶ آغاز کرد. مرکز اين شرکت در سياتل، ايالت واشنگتن قرار دارد و به عنوان بزرگ‌ترين توليدکننده محصولات Application Delivery Network در دنيا شناخته مي‌شود. بطورییکه این کمپانی توانست به وسیله معرفی فن آوری Application Delivery Network گامی موثر را در بهینه سازی تحویل برنامه های کاربردی ارائه دهد.

برای کسب اطلاعات بیش تر در خصوص لایسنس F5 LTM اینجا کلیک کنید.

F5 کار خود را با توليد تجهيزات Load Balancing  با نام تجاري BIG-IP  آغاز کرد. عملکرد اين تجهيز بدين گونه بود که اگر يک سرور خاموش مي‌شد و يا ترافيک زيادي بر روي آن وجود داشت، اين تجهيز بخشي يا تمام ترافيک روي سرور را به سمت سرورهاي ديگري که مي‌توانستند پاسخگوي ترافيک موجود باشند، ارسال مي‌کرد. اين شرکت که اولين ماژول را با عنوان Local Traffic Manager به دنياي فناوري اطلاعات ارائه کرد، در حال حاضر حدود ۱۳ ماژول دارد که در حوزه‌هاي ديگري چون security فعاليت مي‌کند.

کمپانی F5 راهکارهای بسیار متنوعی را در لایه مختلف شبکه ارائه کرده است و از ماژول های مختلفی به همین جهت استفاده میکند. از جمله ماژول Application Security Manager یا ASM که وظیفه امنیت برنامه های کاربردی تحت وب را برعهده دارد و به عنوان راهکارWAF کمپانی F5 معرفی گردیده است و در آخرین گزارش گارتنر به عنوان برترین محصول در این حوزه معرفی گردید.

قابلیت ماژول LTM محصولات f5
معرفی قابلیت ماژول LTM محصولات f5

  

چرا به F5 BIG-IP LTM نیاز دارید؟

لایسنس F5 محصولات مختلفی ارائه داده است که از معروفترین آن ها می توان به BIG-IP اشاره کرد. این تجهیز سخت افزاری از نظر معماری دارای ماژول های مختلف و با کارایی و عملکرد متفاوت می باشد.

F5 BIG-IP LTM
معرفی قابلیت ماژول LTM محصولات f5

 

ماژول LTM یا Local Traffic Manager محبوب ترین ماژول ارائه شده در پلتفرم BIG-IP است.

مدیریت ترافیک شبکه با LTM:

يکي از ماژول‌هاي F5 که در دنيا و ايران مطرح است و رقيبي ندارد، این پلتفرم سخت افزاری برای توزیع درخواست به سمت سرورها به جهت لود بالانس ترافیک استفاده کرد که توسط ماژول نرم افزاری LTM  این مهم صورت می‌گیرد و به عنوان یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین ماژول‌های راه‌اندازی این تجهیز معرفی می‌شود اين ماژول براي سازمان‌هايي که سرويس‌هاي مختلف ارائه مي‌دهند، بسيار مناسب است، چراکه وقتي بتوانيم ترافيک سرورهايي که درBack Endما هستند، با اولويت خاصي تحويل دهيم، بسيار پرکاربرد است.

BIG-IP-LTM به شکل یک پروکسی کامل عمل می کند و باعث افزایش سرعت و کیفیت ارتباطات بین سرورها و کاربران می شود. یعنی کلیه درخواست ها در شبکه ابتدا به یک واسط (BIG-IP LTM) منتقل می شود و سپس واسط وظیفه هدایت ترافیک به مقصد را برعهده می گیرد. معمولا زمانی که موضع تعادل بار (Load Balacing) مطرح می شود. سه عامل، در دسترس بودن، عملکرد و پایداری نقش کلیدی را در این زمینه دارند. محصول BIG-IP LTM بر سرراه ترافیک بین سرورها و کاربران قرار می گیرد و هر سه عامل اشاره شده را برقرار می سازد.

مدیریت ترافیک شبکه با LTM

ویژگی های BIG-IP LTM

امنیت
 • احراز هویت بر مبنای SSL و رمزگذاری داده از مبدا تا مقصد
 • جلوگیری از حملات DDOS
 • جلوگیری از حملات شناخته شده و ناشناخته در لایه 7
 • کاهش زمان downtime وافزایش بازدهی برنامه های کاربردی
 • سهولت روند اضافه کردن اپلیکشن و سرور ها به شبکه
 • مدیریت خطا های سرور
 • مانیتورینگ و پایش اپلیکشن ها و حصول اطمینان از عملکرد درست آنها
 • بازه توانایی LTM برای مدیریت شبکه از یک load balancing ساده تا گرفتن تصمیمات پیچیده براساس وضعیت سرور
 • دارای معماری و ابزار مناسب برای ارسال ترافیک بر مبنای یک ویژگی خاص
 • دارای متدهای و روش های متعدد ایستا و پویا برای ایجاد یک load balancing جامع
 • دارای معماری و ابزار مناسب برای ارسال ترافیک بر مبنای یک ویژگی خاص
 • بهینه سازی ارتباطات TCP

 

مدیریت ترافیک
 • بازه توانایی LTM برای مدیریت شبکه از یک load balancing ساده تا گرفتن تصمیمات پیچیده براساس وضعیت سرور، کاربر و برنامه کاربردی متفاوت است.
 • دارای متدها ی و روش های متعدد ایستا و داینامیک برای ایجاد یک load balancing
قابلیت برنامه ریزی

محصول BIG-IP LTM قابل برنامه ریزی است. با استفاده از زبان اسکریپتی iRules که F5 در این محصول تعبیه کرده است، می‌توانید کنترل تمام بخش های آن را به عهده بگیرید. مقابله با حملات روز صفر، مسدودسازی درخواست های ارسالی برنامه ها و یا مقابله با پروتکل های برنامه های کاربردی تنها بخشی از قابلیت های iRules هستند.