لایسنس امنیت

امنیت شبکه

امروزه با رشد اینترنت همه کم و بیش با مفهوم شبکه آشنایی داریم. بطور کلی شبکه سیستمی از کامپیوترهای متصل به یکدیگر میباشد و ایده اصلی این شبکه‌ها ایجاد دسترسی از راه دور برای افراد به منابع مختلف بدون نیاز حضور فیزیکی آن‌ها است.

اگرچه این دسترسی خیلی از کارها و فرآیندهای روزانه را راحت تر از پیش کرده است، چیزی که اهمیت دارد و باید مورد توجه قرار گیرد امنیت افراد و منابع سازمانی در حین این دسترسی ها است. بدین منظور،  پیش‌نیازهایی که برای برقراری امنیت شبکه وجود دارد باید توسط تمامی کاربران و مدیران رعایت شود.

ابتدایی ترین بحث امنیت شبکه کنترل دسترسی های کاربران از طریق بررسی هویّت کاربر که معمولاً توسط یک نام کاربری و یک رمز عبور تعریف میگردد، آغاز می‌شود. از آنجایی که این موضوع تنها نیازمند به یک رمز در کنار نام کاربری است، لذا گاهی اوقات تحت عنوان «احراز هویت تک عامله» نامیده می‌شود.

 

لایسنس امنیت

 

اهمیت امنیت شبکه

هدف از امنیت شبکه در یک بیان ساده، محافظت از شبکه و قطعات آن از دسترسی غیر مجاز و سوء استفاده نفوذگران است. عموما شبکه ها به دلیل ویژگی اساسی خود برای تسهیل دسترسی از راه دور آسیب پذیر هستند. بنابراین برای هر مدیر شبکه ای حیاتی است که صرف نظر از اندازه و نوع شبکه، از سیاست‌هایی سختگیرانه برای جلوگیری از خسارات احتمالی استفاده کند. تعدادی از مشکلات احتمالی که ممکن است در صورت عدم اجرای درست امنیت شبکه، رخ دهند، بشرح زیر است:

کمک به موسسه خیریه