لایسنس BIG-IP DNS

معرفی F5 BIG-IP DNS

لایسنس BIG-IP DNS
لایسنس BIG-IP DNS

 

در ساختار‌های سازمانی مدیریت سرویس‌ها یکی از چالش‌های اساسی می‌باشد. همچنین امکان یکپارچه‌سازی با راهکارهای Third-Party و کارکرد در شبکه‌های IPv4 و IPv6 نیز اهمیت بسیاری دارد. F5 BIG-IP DNS با F5 Enterprise Manager و امکان یکپارچه‌سازی با راهکارهای Third-Party سرویس DNS را به نحو مطلوبی ارائه می‌کند.

آنالیز و گزارش­‌گیری پیشرفته DNS

F5 Analytics این قابلیت را داراست که آنالیز و گزارش‌گیری پیشرفته DNS در برنامه‌های کاربردی، سرورهای مجازی، اسامی Query، انواع Query، IP­‌‌های Client و نام‌‌های پر درخواست را میسر نماید؛ ضمن اینکه علاوه بر ارائه هوشمندی بیشتر برای کسب‌و‌کار، قابلیت برنامه‌ریزی ظرفیت، گزارش‌ ROI، عیب‌یابی، شاخص‌های عملکرد و تنطیمات را فراهم می‌نماید که حداکثر بهینه‌سازی DNS و زیرساخت برنامه‌های کاربردی سراسری را امکانپذیر می‌نماید.

BIG-IP DNS
لایسنس BIG-IP DNS

 

مدیران شبکه می‌توانند DNS را با استفاده از قابلیت آنالیز و گزارش‌گیری پیشرفته عملیات به سادگی مدیریت نمایند و به یک

دید سریع نسبت به زیرساخت و ارائه سرویس DNS دست یابند.

مزایای استفاده از F5 Enterprise Manager

با استفاده از Enterprise Manager این امکان فراهم می‌شود که هزینه‌ها و پیچیدگی مدیریت چندین تجهیز F5 به میزان قابل ملاحظه‌­ای کاهش یابد. به علاوه اینکه یک دیدگاه واحد نسبت به زیرساخت کلی برای ارائه برنامه­ کاربردی و ابزارها ارائه می‌شود که به کاهش زمان پیاده‌سازی، حذف وظایف و امور اضافی و توسعه کارآمد زیرساخت جهت تامین نیازهای کسب‌و‌کار کمک می‌کند.

یکپارچه‌سازی شبکه با BIG-IP DNS

BIG-IP DNS به گونه‌ای طراحی شده است تا علاوه بر تامین نیازهای فعلی شبکه، با برنامه‌های آتی سازمان نیز هماهنگ باشد.

 ویژگی‌های یکپارچه‌سازی در F5 BIG-IP DNS عبارتند از:

  • پشتیبانی از برنامه مدیریتی SNMP

BIG-IP DNS این قابلیت را داراست که MIB­‌‌های خود و SNMP Agent را با DNS ادغام نماید. به این ترتیب برنامه‌های مدیریت SNMP قادر به خواندن داده‌های آماری مربوط به عملکرد BIG-IP DNS می‌گردند.

  • یکپارچه‌سازی Third-Party

 BIG-IP DNS با طیف وسیعی از تجهیزات شبکه مرتبط و یکپارچه می‌گردد. این فرآیند شامل پشتیبانی از انواع مختلفی از Host­‌‌های Remote مانند Agent­ SNMP، Cache­ Third-Party، سرور‌ها، روتر‌ها و Load Balancerها می‌­شود، با این هدف که صحت عملکرد Endpoint­‌‌های شبکه مشخص گردد.

 

برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص محصولات لایسنس f5 BIG-IP Software اینجا کلیک کنید
  • پشتیبانی از IPv6و IPv4

 انتقال به IPv6 با ارائه DNS Gateway و سرویس‌های Translation برای راهکارهای ترکیبی IPv6 و IPv4 با سهولت بیشتری انجام شده و امکان مدیریت سرورهای IPv6/IPv4 DNS فراهم می‌گردد. BIGIP LTM در صورت پیکربندی با NAT64 می‌تواند در محیط‌ها‌ی صرفا مبتنی بر IPv4، IPv6 را به IPv4 تبدیل نماید.

  • یکپارچه‌سازی IP Anycast

حجم­ Query‌‌های DNS اعم از موارد مجاز یا مرتبط با حملات DoS که به یک IP هدایت می‌شوند، از طریق Load Balancing در بین تجهیزات BIG-IP DNS در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف به سادگی مدیریت می‌شوند. لازم به ذکر است که مزایای زیر برای مدیران شبکه فراهم می‌گردد:

-افزایش قابلیت اطمینان و عملکرد کاربران

-کاهش تاخیر در شبکه برای تراکنش‌های DNS

-قابلیت توسعه زیرساخت DNS به منظور مدیریت Load درخواست‌های DNS به یک IP

-کاهش تعداد Packet­‌های حذف‌شده از Queryو در نتیجه آن کاهش میزان Timeout

-افزایش درآمد با سرویس‌دهی به تعداد بیشتری از کاربران و محافظت از کیفیت و ارزش برند

یکپارچه‌سازی BIG-IP DNS
لایسنس BIG-IP DNS

 

 

یکپارچه‌سازی BIG-IP DNS و IP Anycast این امکان را فراهم می‌نماید تا Load درخواست‌های DNS از طریق هدایت درخواست‌های یک IP واحد به تجهیزات متعدد Local توزیع گردد.

  • Load Balancingسرور در محیط‌های مجازی و Cloud به صورت سراسری

Instance­های مجازی BIG-IP DNS را می­‌توان به سادگی Spin Up نمود. ضمن اینکه ارائه DNS به صورت انعطاف‌پذیر و دسترس‌پذیری به برنامه کاربردی به صورت سراسری از طریق Rout نمودن کاربران به برنامه‌های کاربردی در محیط‌های فیزیکی، مجازی و Cloud میسر می‌گردد.

معماری BIG-IP DNS

معماری پیشرفته BIG-IP DNS به ایجاد انعطاف‌پذیری کامل برای کنترل روند ارائه‌ برنامه کاربردی بدون بروز Bottleneck­ در ترافیک می‌پردازد. معماری BIG-IP DNS موارد زیر را دربر می‌گیرد:

 

  • TMOS– سیستم‌عامل F5 یا TMOS که یک سیستم یکپارچه برای ارائه سرویس DNS و برنامه‌های کاربردی به صورت مطلوب فراهم نموده و قابلیت دید، انعطاف‌پذیری و کنترل در سراسر سرویس‌های BIG-IP را امکانپذیر می‌نماید.

 

  • عملکرد و مقیاس‌پذیری درخواست و پاسخ‌ها- امکان توسعه بر روی پلتفرم‌های بزرگ‌تر به صورت خطی و ارتقای عملکرد با یکپارچه‌سازی کارکردها در TMOS میسر می‌گردد. لازم به ذکر است که BIG-IP DNS دارای قابلیت آماده‌سازی برای پلتفرم‌هایی است که از F5 Virtual Clustered Multiprocessingیا به اختصار vCMP پشتیبانی می‌نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک به موسسه خیریه

You cannot copy content of this page