لایسنس سوئیچ سیسکو سری Catalyst

لایسنس سوئیچ سیسکو سری Catalyst

لایسنس سوئیچ سیسکو سری Catalyst

در ابتدا به آشنایی و تعریف کلی سوئیچ می پردازیم، سوئیچ شبکه دستگاهی می باشد که که نودها و دستگاه های تحت شبکه را از طریق پروسه ای به نام packet switching بهم متصل می کند. سوئیچ فریم های دریافتی را پردازش کرده و سپس برای ارسال به مقصد تصمیم گیری می کند که از کدام پورت خود ارسال کند. در واقع سوئیچ داده های ورودی را از هر یک از پورت های ورودی چندگانه، به پورت خروجی خاص هدایت می کند. به این ترتیب اطلاعات در مقصد مورد نظر دریافت می شوند.

استراتژی کار سوئیچ بر اساس Mac Address سیستم های تحت شبکه بوده و براساس Mac address تصمیم گیری می کند. در واقع سوئیچ می داند که کدام پورت، به کدام Mac Address تعلق دارد و از این رو جدولی بنام Mac addres table ایجاد کرده و براساس آن تصمیم گیری می کند.

سوئیچ های لایه 2

 

در مدل OSI یک سوئیچ در لایه 2 یا Data-link Layer عمل می کند و توابع سوئیچینگ را انجام می دهد. به عبارت دیگر این مدل از سوئیچ ها Mac Address را با توجه به Packet یا Data Unit تعیین می کنند. سوئیچ های لایه 2 ساده ترین نوع از سوئیچ ها می باشند. از جمله این لایسنس سوئیچ سیسکو سری Catalyst لایه 2 می توان به سوئیچ 2960 اشاره کرد که خود به مدل های مختلفی نظیر 2960، 2960S، 2960X و 2960G تقسیم می شوند.

سوئیچ های لایه 3

در شبکه های گسترده ای مانند اینترنت، تعیین آدرس مقصد نیازمند جستجو در جدول مسیریابی می باشد. با وجود اینکه این عمل غالبا توسط روتر انجام می شود اما برخی از سوئیچ ها امروزه قابلیت انجام عمل Routing را نیز پشتیبانی می کنند. این مدل از  لایسنس سوئیچ سیسکو که قادر به انجام توابع مسیریابی هستند در لایه 3 یا لایه شبکه مدل OSI قرار می گیرند. به سوئیچ های لایه 3 سوئیچ های IP نیز گفته می شود. به عنوان مثال سوئیچ سیسکو 6500 Catalyst، سوئیچ سیسکو Catalyst 6800 و سوئیچ سیسکو Nexus از این مدل سوئیچ ها می باشند.

این مقاله برای شما مفید بود ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 2

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *