لایسنس سوئیچ سیسکو Catalyst 4900

لایسنس سوئیچ سیسکو catalyst 4900

سوئیچ سیسکو سری  Catalyst 4900

لایسنس سوئیچ سیسکو Catalyst 4900 مولفه های اصلی یک شبکه در واقع سخت افزارهایی همچون روترها، سوئیچ ها، فایروال ها، IPS، IDS و غیره می باشد، به بیانی دیگر این سخت افزارها هستند که ارتباط ما را برقرار کرده و بسته های Data را از یک نقطه، به نقطه ای دیگر منتقل می سازند.

روترها و سوئیچ ها جزو تجهیزاتی هستند که از آنها جهت هدایت ترافیک از یک مسیر به مسیر دیگر استفاده می شود. در حقیقت هیچ شبکه هوشمندی وجود ندارد که در آن دستگاه های روتر و سوئیچ وجود نداشته باشد، زیرا این روترها و سوئیچ ها هستند که عملیات مربوط به انتقال بسته و (acknowledge) را انجام می دهند.

سوئیچ چیست؟

سوئیچ یکی از سخت افزارهای شبکه است که با وجود شباهت هایی که با Hub دارد، بسیار هوشمندتر از آن عمل می کند. بر اساس مدل OSI سوئیچ ها در لایه ۲ یا همان لایه Data Link کار می کنند و وظیفه این سخت افزارها، انتقال Data Packetها از یک دستگاه به جای دیگر از طریق شبکه و بر اساس آدرس سخت افزاری (Mac addresses) می باشد.

سوئیچ ها آدرس های سخت افزاری متعلق به تمامی دستگاه های موجود در شبکه را در جدول سخت افزاری (hardware table) خود نگه می دارند و تنها Data Packetها را به دستگاه های مربوطه ارسال می کنند. برای نمونه، اگر لازم به ارسال پیغامی در شبکه به ماشین A  باشد،با توجه به مطالب گفته شده سوئیچ این پیغام را به تمامی دستگاه های موجود در شبکه ارسال می کند و پس از انجام این عملیات سوئیچ آدرس سخت افزاری مربوط به دستگاه ارسال شونده و ماشین A را یاد می گیرد. سوئیچ، آدرس های سخت افزاری این دستگاه ها را در hardware table ذخیره می کند. حال در صورت پاسخ ماشین A به فرستنده، سوئیچ یاد خواهد گرفت که این پیغام را به کجا منتقل کند و این پیغام را به همه ارسال نمی کند.

در صورتی که نیاز باشد مجدد پیغامی به سمت ماشین A ارسال گردد، اینبار این پیغام تنها به ماشین A ارسال می گردد و در کل شبکه پخش نمی شود. از این طریق پس از هر انتقال اولیه سوئیچ آدرس های سخت افزاری را در جدول سخت افزاری خود ذخیره می کند. این شیوه باعث می شود تا پس از یک مدت زمان مشخص، عملیات مربوط به انتقال دیتا به سادگی و در نهایت دقت صورت پذیرد. از نقاط مثبت سوئیچ می توان به full duplex بودن آن اشاره داشت، این تجهیز قابلیت ارسال و دریافت Data را به صورت همزمان دارا می باشد.

سوئیچ مدل های مختلفی دارد، یکی از سری های آن Cisco Catalyst 4900 Series Switches  می باشد که در ادامه به آن می پردازیم:

مدل های مختلف Cisco Catalyst 4900 Series Switches:

  • Catalyst 4900M Switch
  • Catalyst 4948 Switch
  • Catalyst 4928 10 Gigabit Ethernet Switch
  • Catalyst 4948E Ethernet Switch
  • Catalyst 4948 10 Gigabit Ethernet Switch
  • Catalyst 4948E-F Ethernet Switch

سیسکو تاریخ پایان فروش و پایان عمر را برای لایسنس سوئیچ سیسکو Catalyst 4900 اعلام کرده است.Catalyst 4900M  یک سوئیچ پیکربندی ثابت 320Gbps ، 250Mpps با تاخیر کم، حافظه بافر مقیاس پذیر و در دسترس بودن زیاد با منبع تغذیه و فن های قابل تعویض، این محصول را برای هر اندازه از مرکز داده بهینه می کند.

مشخصات Cisco Moudle WS-C4948-10GE-E

سوئیچ سیسکو مدل WS-C4948-10GE-E، با صرف کمترین زمان با بهینه سازی ۴۸ پورت ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ را ارائه می دهد،یک واحد از رک را اشغال میکند(1RU) و این سوئیچ با پیکربندی ثابت با ۲ سیم با سرعت ۱۰ گیگابیت اترنت uplinks برای برنامه های سوئیچینگ سرور  می پردازند. سوئیچ Cisco Catalyst 4948-10GE عملکرد و قابلیت اطمینان فوق العاده ای را برای استقرار سوئیچینگ (جابجایی اطلاعات)سرورهای Layer 2 و Layer 3 برای مشتریان سطح سازمانی و حرفه ای ارائه می دهد.

سوئیچ Cisco Catalyst 4948-10GE توانائی گذردهی در بستر کابل را با صرف کمترین زمان برای برنامه های فشرده سازی داده با استفاده از سوئیچینگ ۱۳۶ گیگابیت در ثانیه با یک بسته ۱۰۲ میلیونی در ثانیه (mpps) با سرعت انتقال در سخت افزار برای ترافیک لایه ۲ تا ۴ ایجادمی کند.

سوئیچینگ با عملکرد بالا صرف نظر از تعداد ورودی های سرویس های لایه ۳ و ۴ فعال شده است. معماری مسیریابی Cisco Express Forwarding مبتنی بر سخت افزار امکان افزایش مقیاس پذیری و کارایی را فراهم می آورد. پورت های فیبر گیگابیت اترنت X2، uplinkهای گیگابیت اترنت مبتنی بر سرعت سیم را برای حداکثر توان ترافیک فراهم می کند.

ویژگی های اصلی سخت افزار شامل موارد زیر است:

  • عملکرد در بستر کابل جهت اتصال ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ و سرعت سیم برای uplinkهای ۱۰ گیگابیت اترنت
  • افزونگی منبع تغذیه برای عملیات بدون توقف
  • امنیت پایدار (Robust Security)
  • مدیریت جامع (Comprehensive management)

لایسنس سوئیچ سیسکو catalyst 4900
لایسنس سوئیچ سیسکو سری Catalyst

این مقاله برای شما مفید بود ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 1

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *