لایسنس سوئیچ سیسکو Catalyst 9800

سوئیچ سیسکو Catalyst 9800

لایسنس سوئیچ سیسکو Catalyst 9800
لایسنس سوئیچ سیسکو Catalyst 9800

 

امروزه دستگاه هایی که از وای فای 6 استفاده میکنند بسرعت در حال رشد هستند و در عین حال قابلیت هایی از قبیل ظرفیت بیشتر ، سرعت بیشتر ، امنیت بالاتر و مصرف بهتری دارند. همچنین با رشد بی سابقه تجهیزات شبکه و چالش ها و پیشامدهای، سازمان های گوناگون نیاز به زیرساختی هم برای شبکه های سیمی و هم بی سیم دارند که دائما روشن باشد و بتوان آن را در هرمکانی چه بصورت فیزیکی و مجازی پیاده سازی کرد.

 سری وایرلس کنترلرهای سیسکو کاتالیست 9800  با پشتیبانی از تکنولوژی های روز ، انعطاف بالایی در راه اندازی و قابلیت اجرا در محیط های مجازی ، کلود و هم به صورت سخت افزاری یکی از گزینه های ایده آل برای این منظور بحساب می آید. این خانواده از وایرلس کنترل های سیسکو با بهره گیری از سیستم عامل ماژولار و پرقدرت سیسکو IOS XE با ساختار باز و معماری قابل برنامه ریزی بهترین انتخاب برای شبکه ها در حال رشد و سازمان های پیشرفته میباشد. همچنین با پشتیبانی از HA و تکنولوژی آپدیت بینظیر نرم افزارهای سیسکو و امکان نصب Patch ها بدون نیاز به خاموش شدن دستگاه و اختلال در سرویس ها، موجب راحتتر شدن این فرآیندها و افزایش اطمینان مشتریان میشود.

وایرلس کنترلر کاتالیست 9800 سیسکو میتواند هم بصورت فیزیکی برروی سرورهای UCS سیسکو و هم بصورت مجازی برروی کلودهای خصوصی ( Private Cloud ) مانند VMware ، KVM ، NFVIS و Cisco ENCS و یا کلودهای عمومی ( Public Cloud )  مانند کلود Amazon AWS راه اندازی شود.

مدل ها و ویژگی ها

سری وایرلس کنترلرهای کاتالیست 9800 سیسکو در سه مدل فیزیکی و یک مدل مجازی قابلیت راه اندازی در شبکه را دارند.

وایرلس کنترلر Cisco Catalyst 9800-80

 

سیسکو Catalyst 9800
لایسنس سوئیچ سیسکو Catalyst 9800

 

این دستگاه ماژولار با اندازه 2RU توانایی پشتیبانی تا بیش از 6000 اکسس پوینت و تا 6400 کاربر شبکه را هم بوسیله اتصال با کابل های مسی از قبیل Cat6 و هم کابل های فیبر نوری را دارا میباشد و تا 80Gbps Through انتقال داده را فراهم میسازد. همچنین برروی این دستگاه پورت های Uplink مختلف با سرعت های 1GE ، 10GE ، 40GE و 100GE با استفاده از مازول های مختلف قابل دسترسی میباشد. این محصول برای شبکه هایی پیشرفته و با ابعاد بزرگ مناسب میباشد.

وایرلس کنترلر Cisco Catalyst 9800-40

 

لایسنس catalyst 9800 series
لایسنس سوئیچ سیسکو  Catalyst

 

این دستگاه با اندازه 1RU توانایی پشتیبانی تا بیش از 2000 اکسس پوینت و تا 3200 کاربر شبکه را هم بوسیله اتصال با کابل های مسی از قبیل Cat6 و هم کابل های فیبر نوری را دارا میباشد و تا 40Gbps Through انتقال داده را فراهم میسازد. این محصول برای شبکه هایی پیشرفته و با ابعاد متوسط مناسب میباشد.

وایرلس کنترلر Cisco Catalyst 9800-CL

لایسنس سوئیچ سیسکو
لایسنس سوئیچ سیسکو Catalyst 9800

 

این محصول جزء نسل پیشرفته وایرلس کنترلرها بحساب میاید که بصورت مجازی در کلودهای عمومی و خصوصی امکان پیاده سازی یک وایرلس کنترلر قدرتمند را با امنیت و HA بالا ممکن ساخته است. این نرم افزار براحتی برروی پلتفرم های مختلف از قبیل VMware ESXi ، Linux KVM ، AMAZON AWS راه اندازی میشود.

 

Cisco Catalyst 9800 embedded wireless on a Cat 9k Switch

catalyst 9800 license
لایسنس سیسکو

همچنین برروی تمامی سوئیچ های سری Catalyst 9000 سیسکو یک ماژول پیش فرض نصب میباشد که با فعالسازی آن، ماژول وایرلس کنترلر نیز برروی سویچ فعال شده و میتواند از 200 اکسس پویت و از 4000 کاربر پشتیبانی نماید. این ویژگی با بهره گیری از قابلیت های فوق العاده و منعطف سیستم عامل IOS XE امکان پذیر میباشد.

لایسنس سیسکو Catalyst 9800

برای استفاده از ویژگی های محصولات سری کاتالیست 9000 سیسکو که وایرلس کنترلرهای 9800 هم شامل آنها میشود، ابتدا باید دستگاه بوسیله اسمارت لایسنس های سیسکو فعال شوند. در این روش تمامی قابلیت های دستگاههای درون شبکه با اتصال مستقیم به وب سایت و یا با استفاده از سرور مدیریت لایسنس ها ( SSM On-Premise ) و با استفاده از لایسنس های موجود و خریداری شده توسط اسمارت اکانت سیسکو فرد و یا سازمان ، فعال خواهد شد. همچنین برای محیط هایی که بخاطر مسائل امنیتی و سیاست های داخلی ، دسترسی مستقیم به این سرورها ندارند میتوان از لایسنس SLR سیسکو برای فعالسازی قابلیت های مشخص و لایسنس PLR سیسکو برای فعالسازی تمامی قابلیت های دستگاه و به بصورت دائمی استفاده کرد. در حال حاضر بهترین روش برای فعال سازی این دستگاه ها بصورت دائمی، استفاده از لایسنس سیسکو Catalyst 9800 و بصورت PLR میباشد. برای این منظور ابتدا باید قابلیت License Reservation را درمحیط CLI دستگاه بصورت زیر فعال نمایید:

switch(config)#license smart reservation enable

در مرحله بعد از روی دستگاه باید request code ایجاد شود.

switch #license smart reservation request local

سپس Request code دریافت شده و اطلاعات دستگاه خود را به شرکت تامین کننده لایسنس سیسکو تحویل داده و Authorization Code و یا فایل حاوی آن را دریافت نمایید.

در مرحله بعد با وارد کردن authorization code برروی دستگاه تمامی قابلیت ها برای آن و بصورت دائمی فعال خواهد شد.

switch # license smart reservation install [Code]

یا در صورت در اختیار داشتن فایل :

switch # license smart reservation install file {flash: filename | tftp://filepath}

در نهایت با دستور زیر میتوانید از وضعیت فعالسازی دستگاه مطلع شوید :

switch # show license reservation

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک به موسسه خیریه