لایسنس F5 BIG-IP

معرفی F5 Big-IP

 لایسنس F5 BIG-IP
لایسنس F5 BIG-IP

 

امروزه ترافیک اینترنت رو به افزایش است که میزان قابل توجهی از این افزایش ترافیک بصورت ذاتی به سبب افزایش اتصال کاربران به اینترنت و بهبود کیفیت دسترسی به وب اتفاق می افتد. اما بخش اعظم این افزایش ترافیک به موجب تجهیزات متصل به اینترنت (IoT) یا همان اینترنت اشیاء ایجاد میشود. بنابر پیشبینی موسسه گارتنر بیش از ۲۵ بیلیون تجهیزات تا سال ۲۰۲۲ به اینترنت متصل خواهند شد.

همگام با این افزایش تعداد تجهیزات متصل به اینترنت، زیرساخت های شبکه نیز باید پاسخگوی این حجم عظیم از درخواست باشند. با وجود اینکه به موجب بهره گیری از HTTP/2 هر کاربر تعداد کمتری Connection استفاده میکند، اما افزایش بسیار چشمگیر اتصالات Front End اجتناب ناپذیر است. به منظور پاسخگویی به این حجم از درخواست، معماری اپلیکیشن ها نیز از حالت یکپارچه و واحد، به سوی مجموعه ای از چندین سرویس متصل، حرکت کرده است تا میزان بار ناشی از ترافیک کاربران بین چندین سرویس دهنده توزیع شده و ظرفیت های لازم ایجاد گردد. بدین جهت مدیریت بر توزیع و همچنین برقراری امنیت ترافیک سرویس ها و Application ها دارای اهمیتی دو چندان است؛ که انجام این وظیفه بسیار مهم بر عهده تجهیزات Application Delivery Controller (ADC)، و یا در کلام کلی تر تکنولوژی ADC است.

 

Big-IP چیست؟

شرکت پر آوازه  F5  محصولات مختلفی را در حوزه ADC ارائه داده است که ازمعروف ترین محصولات سخت‌افزاری این شرکت BIG-IP  می‌باشد. این تجهیز سخت‌افزاری از نظر معماری دارای ماژول‌های مختلف و با کارایی و عملکرد مختلف می‌باشد. به عنوان مثال می توان از این پلتفرم سخت افزاری برای توزیع درخواست به سمت سرورها به جهت Load Balancing ترافیک استفاده کرد که این مهم توسط ماژول نرم افزاری LTM صورت می‌گیرد. این ماژول به عنوان یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین ماژول‌های این تجهیزات معرفی می‌شود.

 

امکانات  F5 Big-IP

راهکاری Load Balancer شرکت F5 که به اسم Big-IP شناخته می‌شود، قابلیت های بسیار زیادی به شما می دهد. فرض کنید چندین سرور داخل شبکه خودتون دارید و از طرف کلاینت‌ها درخواست‌هایی برای شما ارسال خواهد شد با استفاده از F5 تمامی درخواست‌ها به آن ارسال خواهد شد و تصمیم گیری هم به عهده آن خواهد بود که درخواست‌ها را میان سرور های موجود در شبکه تقسیم بندی کنند، در نتیجه بجای استفاده از یک سرور از چندین سرور استفاده خواهد شد و کارایی بالا خواهد رفت.

بعنوان یکی از کاربردهای مهم دیگر F5، میتوان از SSL Offloading نام برد. به این صورت که زمانی که درخواست شما یک درخواست SSL باشد، Certificate بجای اینکه روی همه سرورها پیکربندی شود کافیست که روی لایسنس F5 اجرا گردد تا درخواست های SSL را پردازش کرده و به سرورها ارسال نماید.

 

مزایایی F5 Big-IP

محصول پرطرفدار Big-IP مزایای زیر را برای سازمان بارمغان خواهد آورد:

 • پایین ترین میزانTCO
 • حفاظت از داده حساس
 • ایمن سازی Applicationها
 • انعطاف بسیار بالا در پیاده سازی
 • قابلیت پیاده سازی در محیط­ های گوناگون از جمله Cloud و Container
 • بیشترین حفاظت از سرمایه گذاری
 • بیشترین سطح Uptime

 همچنین نسل جدید تجهیزات  F5 (BIG-IP iSeries) ماهیت سخت افزاری ثابتی دارند. از جمله قابلیت های قابل ارائه بر روی iSeries عبارتند از:

 • عملکرد قدرتمند با بهره گیری از تراشه ASIC
 • بهره مندی ازتکنولوژی FPGA در قلب مسیر هدایت و پردازش ترافیک
 • بهره مندی از قابلیت F5 TurboFlex
 • قابلیت های SSL سخت افزاری جدید
 • پشتیبانی سخت افزاری ازElliptical Curve Cryptography (ECC)
 • میزان حافظه بالا و پشتیبانی از تعداد اتصالات بسیار بالا

لازم بذکر است، هر ماژول این محصول قدرتمند نیازمند به لایسنس F5 Big-IP دارد که بعضا تهیه آنها با توجه به شرایط سازمان های متوسط، بسیار سرسام آور میباشد.

 

راهکار ارزان قیمت برای تامین لایسنس  تجهیزات F5

بدلیل مشکلات متعدد تهیه Service Contract و خرید لایسنس اروجینال و همچنین با توجه به قیمت های سرسام آوری که بسیاری از مشتریان با آن مواجه بوده و هستند (که در صورت اعمال جریمه هزینه ها بیشتر هم خواهد شد)، شرکت افزار پرداز هوشمند سورنا اقدام به ارائه یک راهکار جایگزین با هزینه بسیار پایین تر جهت فعالسازی تمامی تجهیزات شرکت F5 اعم BIG-IP و BIG-IQ نموده است. در لینک زیر توضیحات کاملی درباره این روش و ویژگی هایی که به همراه دارد مطرح شده است.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک به موسسه خیریه

You cannot copy content of this page