لایسنس FindFace

لایسنس FindFace
لایسنس FindFace

 

اگر گمان می کنید که حریم خصوصی شما در اینترنت دارای امنیت بالایی است، نتیجه ی تحقیق یک عکاس روسی نقیض این موضوع را اثبات نموده است.

یکی از دانش آموختگان دانشگاه هنری رودچنکوی روسیه به نام ایگور زتکو در پروژه ای تحت عنوان Your Face Is Big Data ثابت کرده است که کاربران اینترنت باید بیشتر مراقب امنیت خود باشند، ایگور در طول بازه ی زمانی معین از کسانی که در مترو روبروی وی می نشستند به صورت نامحسوس عکسبرداری کرده و توانسته از این طریق ۱۰۰ عکس را جمع آوری کند، پس از این ایگور با استفاده از نرم افزار FindFace توانسته تا با دقت ۶۰ الی ۷۰ درصدی افراد را شناسایی کرده و بتواند آنها را در شبکه های اجتماعی ردیابی کند.

نرم افزار FindFace(لایسنس FindFace) یکی از نرم افزارهای تشخیص هویتی از روی عکس می باشد که در اختیار همه ی کاربران قرار دارد و این مسئله از این جهت جای تامل دارد که دقت ۶۰ الی ۷۰ درصدی در تشخیص هویت افراد عملی شده است که در اختیار همه قرار دارد و خیلی هم تخصصی و امنیتی نیست.

حال فکر کنید هکرها چه نرم افزارهایی را برای این منظور استفاده می نمایند و یا دستگاه های امنیتی، به هر حال ایگور متوجه شده است که تشخیص هویت برای افراد بین ۱۸ الی ۳۵ ساله با دقت بیشتری امکان پذیر است تا افراد کهنسال، ایگور توانست تا با ردیابی افراد در شبکه های اجتماعی اطلاعات زیادی را راجع به زندگی آنها، محل سکونت و … کسب کند. ایگور زتکو در رابطه با پروژه ی خود می گوید:

” نتیجه ی پروژه نشان می دهد که پیشرفت تکنولوژی در تضاد با حفظ حریم خصوصی افراد عمل می کند و این چشم اندازی از آینده ی حریم خصوصی افراد در آینده است.“

ویژگی های اصلی FindFace

 • پلتفرم مبتنی بر هوش مصنوعی شناسایی بیومتریک سریع و قوی در برابر پایگاه داده های
 • پشتیبانی از ویدئوهای زنده و بایگانی
 • اکثر فرمت های ویدیویی و کدک هایی که FFmpeg می تواند رمزگشایی کند
 • تأیید صورت. تشخیص هوش جنسیت ، سن ، احساسات ، عینک ، ریش ،ماسک صورت و سایر ویژگی های صورت
 • آشکارساز زنده بودن چهره AI تشخیص هوش مصنوعی از یک فرد
 • جستجوی پایگاه داده امکان شمارش چهره و تصویر در دوربین های متصل نظارت تصویری
 • محیط نصب کننده سازگار و رابط کاربر پسند
 • استقرار تک و چند میزبان افزایش عملکرد و تحمل خطا در سیستم های با بار زیاد با دوربین ها و سرویس گیرندگان متعدد. امکان توزیع پایگاه داده پرونده بین چندین میزبان با همگام سازی و تکرار. مجوز شبکه یا در محل. شتاب مبتنی بر CPUو GPU برای انتخاب شما.
 • برنامه موبایل
 • امنیت مدیریت کاربر پیشرفته احراز هویت براساس رمز
 • سفارشی سازی کامل
 • حفاظت از اطلاعات شخصی (GDPR)

 

برای کسب اطلاعات بیش تر در خصوص لایسنس امنیت اینجا کلیک کنید.

استفاده از فناوری شناسایی چهره در دوربین‌های مداربسته

تاکنون برای شما پیش آمده که در تصویری خاص به دنبال فرد خاصی بگردید و بخواهید آن شخص را در میان انبوهی از جمعیت پیدا کنید؟ امروزه با پیشرفت تکنولوژی دوربین مدار بسته این امکان که به سختی قابل انجام بود خیلی راحت تر شده و فقط با یک دوربین و سیستم پیشرفته face detection این قابلیت برای شما فراهم شده و میتوانید برای شمارش افراد و رهگیری افراد خاص از این سیستم استفاده کنید.

یکی از قابلیت هایی که امروزه برای اماکن حساس که نیاز به نظارت قوی دارند قابلیت تشخیص چهره در دوربین های مدار بسته است. این دسته از دوربین مدار بسته ها در تشخیص و شناسایی چهره افراد در حال تردد در مجموعه ها و سازمان های بزرگ و مهم بسیار کاربرد دارند.

با استفاده از قابلیت های تشخیص چهره در دوربین مدار بسته می توان عملکرد سیستم های نظارتی اتاق های کنترل تصویر ، مدارهای آلارم اتوماتیک، دستورات ارسالی به دوربین های گردان جهت زوم کردن بر روی سوژه های مورد نظر و … را بهبود بخشید. به دلیل تکنولوژی پیشرفته تر در دوربین های مدار بسته IP قابلیت تشخیص چهره تنها در این نوع از دوربین ها وجود دارد.

چرا از دوربین های مدار بسته تشخیص چهره استفاده کنیم ؟

 • کنترل تردد در اماکن حساس جهت تامین امنیت
 • ایجاد بانک اطلاعات کامل و کارآمد از تمامی افراد مراجعه کننده با قید دقیق تاریخ و زمان مراجعه
 • سرعتِ یافتن افراد مشکوک مشاهده شده توسط شاهدین به کمک نمایش تصاویر صورت
 • حجم بسیار پایین ذخیره سازی تصاویر صورت با کیفیت بالاتر در مقایسه با فیلم ضبط شده .
 • کمک به جمع آوری مدارک و شواهد از تردد افراد
 • جلوگیری از وقوع جرم
 • ارتقا امکانات نظارتی و کنترل و مدیریت فعالیت ها و رخداد ها

 

تشخیص چهره در دوربین های مداربسته چگونه عمل می کند ؟

دوربین های مدار بسته با قابلیت تشخیص چهره با استفاده از الگوریتم های خاصی که در نرم افزار آنها تعریف شده است (مانند فاصله میان چشم ها، ابروها، بینی، خطوط صورت و …) می توانند چهره افراد جلوی دوربین را تشخیص دهند. همچنین در زوایای مختلف، تشخیص چهره ازجمله روبرو یا نیم رخ انجام می شود که این قابلیت به نرم افزار دوربین مدار بسته بستگی دارد. ولی معمولا تا زاویه ۴۵ درجه را از روبرو تشخیص می دهند. در بخش پردازش تصاویر ، دوربین از چهره افراد مورد نظر عکس گرفته و در بایگانی دستگاه ضبط یا سرور ذخیره می کند و شما می توانید به تمام تصاویر به همراه سایر جزئیات اعم از روز و ساعت ورود افراد دسترسی داشته باشید.

 

اپلیکیشن Find Face احساسات شما را می خواند

سال گذشته NTechLab، یک شرکت فناوری روسی اپلیکیشنی به نام Find Face (لایسنس FindFace) به بازار عرضه کرد که قابلیت ردیابی افراد در اپلیکیشن VKontakte (معادل روسی توییتر) را براساس پروفایلشان داشت. این اپلیکیشن جنجال های زیادی در خصوص حفظ حریم خصوصی افراد ایجاد کرد.

به هرحال نسخه جدید این اپلیکیشن عرضه شده و قابلیت های بسیار فراتری دارد. Find Face علاوه بر شناسایی صورت، سن و جنسیت فرد می تواند احساسات او را نیز بخواند.

شبکه عصبی مصنوعی Find Face (لایسنس FindFace) با پردازش حتی بخشی از تصویر یک صورت، وکتوری ایجاد می کند که به طور کلی ۱۶۰ نقطه از صورت را هدف قرار می دهد. NTechLab  ادعا می کند این نرم افزار می تواند مخزنی حاوی میلیاردها چهره را در کسری از ثانیه جستجو کند. به همین دلیل می توان از آن برای مبارزه با جرایم استفاده کرد.

این شرکت از یادگیری عمیق برای خوانش احساسات افراد استفاده می کند. میخایل ایوانف مدیر ارشد اجرایی NTechLab  در این باره می گوید: ما محصولی با قابلیت های  خارق العاده ساخته ایم که نه تنها صورت و جنسیت بلکه احساسات افراد را نیز ردیابی می کند. ما در آزمایشگاه احساسات را به سیستم خود آموزش می دهیم. آموزش الگوریتم طوری است که بتواند احساسات موجود در صورت فرد را درک کند.

این درحالی است که برخی منابع گزارش داده اند شرکت سازنده اپلیکیشن با مقامات شهری مسکو همکاری می کند و این محصول را در ۱۵۰ هزار دوربین مدار بسته شهر مورد استفاده قرار داده اند.

 

 FindFace License
لایسنس FindFace

 

استفاده از تشخیص چهره جهت پیش‌بینی جرایم

هر روزه مراکز خرید، فروشگاه ها و مغازه های خرده فروشی بیشتر و بیشتر از دوربین های مدار بسته برای تشخیص چهره و نظارت استفاده می‌کنند و سارقین را به محض ورود شناسایی می‌کنند. با آشکار شدن الگوهای سرقت و بهره‌گیری از تکنولوژی تشخیص چهره امکان شناسایی سارق، زمان برگشت سارق به فروشگاه نیز قابل پیش بینی است.

با بررسی اطلاعات گردآوری شده از دوربین های مداربسته، مشخص شده به‌طور میانگین 26% مشتریان در کمتر از یک ماه و سارقین در کمتر از نصف این زمان به فروشگاه برمی‌گردند. بدون تکنولوژی تشخیص چهره افراد توسط دوربین های مداربسته، امکان جمع‌آوری این دست از اطلاعات آماری وجود ندارد. با این نوع آمارها جدای از تشخیص جرم و سارق، می‌توانند به افزایش فروش و مدیریت بهتر فروشگاه نیز کمک شایانی کنند.

تکنولوژی تشخیص چهره به مشخص کردن زمان‌هایی از روز که سارقان بیشترین  فعالیت دارند نیز کمک کرده است. علاوه‌ بر این درک عمیق از اینکه چه سارقینی در چه زمان‌هایی به چه فروشگاه‌هایی وارد شده‌اند و در چه محل‌هایی فعالیت داشتند، کمک زیادی به مدیران فروشگاه‌ها و مراجع قانونی جهت ردیابی هرچه بهتره سارقین می‌کند. از این طریق مدیران مراکز خرید به‌جای تشخیص جرم، می‌توانند جرم را قبل از وقوع تشخیص دهند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک به موسسه خیریه