لایسنس Riverbed SteelHead

معرفی پلتفرم SteelHead 

لایسنس Riverbed SteelHead
لایسنس Riverbed SteelHead

 

مهمترین و پرسابقه ترین محصول این شرکت Steelhead میباشد که مسئولیت اجرای WAN Optimization را برعهده دارد و با بهره گیری از این پلتفرم در هر بخش از شبکه، بصورت سخت افزاری، مجازی، کلود و یا برروی سیستم های کاربران  میتوان  با ارتباط Transparent با SteelHead موجود در دیتاسنتر، ارتباطات را در بستر WAN بهبود بخشید. Steelhead به صورت دو طرفه عمل میکند به این ترتیب که روی هر دو سر ارتباط WAN میبایست یک عدد از آن نصب شده و تمام ترافیک یا بخش مشخصی از آن به سمت Steelhead هدایت گردد. معمولا این تجهیز در هر شبکه باید به صورت فیزیکی یا مجازی بین Edge Router و LAN Switch قرار داده شود. همچنین به منظور پرهیز از تغییر در ساختار شبکه میتوان هر دو Steelhead را به صورت Promiscuous در یک دست Edge Router در دو طرف ارتباط WAN قرار داد. در پروسه انتقال اطلاعات، پلتفرم SteelHead با بررسی ترافیک عبوری، تنها اطلاعات و بایت های جدید را انتقال میدهد که این امر موجب افزایش سرعت و کاهش تاخیر در بستر شبکه میشود. این امر در ارتباطات ماهواره ای که نوسانات و تاخیر بسیاری دارد نیز کاملا موثر میباشد و اطمینان پذیری شبکه را در حد قابل قبولی افزایش میدهد. همچنین تامین امنیت دیتای عبوری بین دو Steelhead که در دو سر ارتباط WAN قرار گرفتهاند به صورت رمزنگاری شده و با استفاده از IPsec انجام می‏پذیرد. 

برای کسب اطلاعات بیش تر در خصوص لایسنس Riverbed اینجا کلیک کنید

ارتقای پروتکل TCP در بستر WAN 

درمجموع،با استفاده از Steelhead میتوان پروتکل TCP را بسیار بهینه تر و سریعتر ساخت. همانطور که قبلا اشاره شد تمامی ارتباطات TCP از عملی به نام Slow Start استفاده میکنند . به این ترتیب که فرستنده در ابتدا یک بسته را ارسال و منتظر تایید دریافت از سوی دریافت کننده میماند. این تعداد به تدریج افزایش یافته تا به مقداری برسد که گیرنده قادر به دریافت آن به صورت یکجا نبوده و درخواست کاهش تعداد بسته ها را به فرستنده ارسال کند. دراین حالت فرستنده مجددا از یک بسته شروع کرده و آنرا را افزایش داده تا زمانی که گیرنده بازهم درخواست کاهش آنرا بدهد و این فرآیند باعث اتلاف مقدار زیادی از پهنای باند میشود که همیشه ادامه خواهد داشت. Steelhead این مشکل را مرتفع ساخته و تعداد بسته ها را دائما در بهینه ترین حالت نگه میدارد و به این ترتیب از تمام ظرفیت پهنای باند استفاده میشود. Steelhead با حدف فرآیند TCP Acknowledgement و TCP\ Three-Way Handshake و جایگزینی فرآیند های مخصوص به خود قادر است تاثیر Latency و Packet Loss را به حداقل میزان ممکن برساند.  

 

Data Reduction 

بمنظور عدم ارسال دیتای تکراری، در شروع عبور دیتا از شبکه WAN ، هر دو دستگاه Steelhead شروع به ایجاد جدول مرجع Reference Table براساس دیتای عبوری میکنند و این جدول در هر دو دستگاه کاملا با یکدیگر یکسان خواهد بود. به این ترتیب هربار که دیتای تکراری قصد عبور از شبکه را دارد دستگاه Steelhead قرار گرفته در سمت فرستنده آن را حذف کرده و تنها Reference مربوط به آن را با حجم بسیار پایین ارسال خواهد کرد. سپس Steelhead سمت گیرنده بر اساس این Reference دیتا اصلی را مجددا ایجاد و برای سرور گیرنده ارسال میکند. با استفاده از این فرآیند تمام دیتا تکراری از روی WAN حذف شده و ظرفیت آن به مقدار زیادی افزایش خواهد یافت. قابل توجه اینکه به طور متوسط بین 65 % تا 90 % از دیتا عبوری روی ارتباطات WAN تکراری می باشد. به این عمل Data Reduction گفته میشود. پس از حذف دیتا تکراری مقدار دیتا باقی مانده نیز میتواند قبل از ارسال روی WAN تا حد امکان فشرده سازی شود. در این صورت تکنیکهایی از قبیل ZIP, RAR, ARJ به ترافیک عبوری اعمال می‏شود 

Accelerated application performance 

این سرویس با بررسی داده ها در لایه 7 ( اپلیکیشن ) علاوه بر لایه TCP، از ارسال اطلاعات تکراری و بلااستفاده جلوگیری میکند و کارایی آنها را افزایش میدهند. در واقع این پلتفرم با کاهش Chattiness در اپلیکیشن ها ( که بیشتر برای محیط LAN طراحی شده اند)، Latency را بشکل بسزایی کاهش میدهند.  

این سرویس ها و اپلیکیشن ها در شکل زیر نام برده شده اند و میزان Optimization اعمالی برروی آنها از سمت مدیران میتواند مشخص گردد:   

پلتفرم SteelHead 
لایسنس Riverbed SteelHead
‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک به موسسه خیریه