لایسنس سولارویندز NPM

معرفی  SolarWinds (NPM)

لایسنس سولارویندز NPM
لایسنس سولارویندز NPM

 

 SolarWinds یکی از تولیدکنندگان برتر نرم‌افزارهای مدیریت فناوری اطلاعات در جهان است

 Monitor Performance Network (NPM) این شرکت یکی از محصولات اصلی آن است. این سیستم بر سلامت دستگاه‌های متصل به شبکه نظارت می‌کند. SolarWinds NPM بر سخت‌افزاری آنها نظارت می‌کند که شامل تجهیزات شبکه مانند روترها و سوئیچ ها، از جمله پایانه‌ها، کامپیوترها و دستگاه‌های تلفن همراه، تجهیزات اداری، مانند چاپگرها است. فرآیند نظارت دائمی، با جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز وظیفه عیب‌یابی را انجام می‌دهد.

لایسنس سولارویندز NPM شامل داشبوردی با کنترل‌های جامع است که به شما کمک می‌کند دیدگاه‌های خود را از داده‌های شبکه شخصی‌سازی کنید و همچنین رویدادهایی را که توسط سیستم گزارش ‌شوند فیلتر کنید. یک سیستم بسیار انعطاف‌پذیر است که برای هرشبکه ها با هر اندازه‌ای مناسب است.

پلتفرم Orion

SolarWinds  طیف وسیعی از سیستم‌های مدیریت زیرساخت را تولید می‌کند و همه اینها، از جمله مدیر عملکرد شبکه در یک پلتفرم مشترک به نام Orion قرار دارد. همه نرم‌افزارهای مبتنی بر Orion به لطف تعدادی از نقاط تبادل داده و ماژول های مشترک، اگر با هم خریداری شوند، هماهنگ عمل خواهند کرد.

هزینه  SolarWinds NPM چقدر است؟

SolarWinds NPM به عنوان یک بسته ثابت به فروش می رسد. بسته‌های مختلفی با مجموعه عملکردهای مختلف وجود دارد. با این حال، هزینه سیستم با اندازه شبکه‌ای که روی آن کار می‌کند، افزایش می یابد. اندازه شبکه توسط عاملی به نام “elements” تعیین می‌شود elements که به شما کمک می‌کنند تا سطح قیمت مجاز برای نرم‌افزار نظارت بر شبکه‌ای که خریداری می‌کنید را تعیین کنید، دارای ویژگی‌های زیر است:

Interfaces: شامل پورت‌های سوئیچ و هر دو رابط فیزیکی و مجازی مانند VLAN است.

Nodes: به معنای تعداد تجهیزات شبکه، مانند سوئیچ‌ها، روترها ، نقاط دسترسی شبکه و سرورها است.

Volumes: به دیسک‌های که شما نظارت می‌کنید مانند هارد ، رم وغیره  اشاره دارد.

 

عناصر و ویژگی های NPM SolarWinds چیست؟

رویه‌ نظارت بر عملکرد شبکه براساس پروتکل ساده نظارت بر شبکه است

(Simple Network Monitoring Protocol) که یک استاندارد صنعت شبکه است که نیاز به یک برنامه به نماینده بر روی هر دستگاه دارد. هر دستگاهی که می‌تواند به یک شبکه متصل شود، از قبل یک عامل SNMP به عنوان بخشی از میان‌افزار روی آن نصب شده است. SNMP به یک کنترل کننده مرکزی نیاز دارد و Monitor Performance Network این عملکرد را فراهم می‌کند.

سایر ویژگی‌های اصلی نظارت بر عملکرد شبکه SolarWinds عبارتند از:

  • NPM Network Auto-Discovery : کنترل‌کننده SNMP با تمام عوامل نصب شده بر روی دستگاه‌های شبکه شما ارتباط برقرار می کند. نیاز نیست سیستم را با وارد کردن آدرس و انواع دستگاه ها تنظیم کنید زیرا سیستم سولارویندز( NPM) برای کشف همه این عوامل از SNMP استفاده خواهد کرد. سپس شناسه‌های هر دستگاه در داشبورد نشان داده می‌شوند. صفحه اصلی داشبورد داده‌های جمع‌آوری شده را به شما ارائه می‌دهد، و همچنین لیستی از دستگاه‌های دارای امکانات برای بررسی وضعیت فعلی آن نودها دریافت ‌می کند. عضویت در شبکه بطور مرتب به روز می‌شود، بنابراین اگر دستگاهی را اضافه، حذف کنید یا تغییر نام دهید، این تغییرات بدون هیچ گونه مداخله دستی در داده‌های NPM منعکس می‌شوند.
  • Monitoring Network Devices with NPM : وظیفه اصلی SolarWinds NPM (لایسنس سولارویندز NPM)عملکرد جمع‌آوری و جمع‌آوری داده‌ها هدف اصلی نظارت بر عملکرد شبکه است. اطلاعات از طریق داشبورد، که عناصر گرافیکی و کدگذاری رنگی را برای برجسته کردن وضعیت تجهیزات شبکه ادغام می‌کند، به راحتی قابل دسترسی است. مانیتور تمام معیارهای گزارش شده توسط نمایندگان را غربال می‌کند و آنها را به اطلاعات معنی‌دار تفسیر می‌کند. حتی می‌توانید برخی دستگاه‌ها را نادیده گرفته و برخی دیگر را اولویت‌بندی کند.

 

Setting Alert Conditions

یکی از قابلیت‌های اصلی عوامل SNMP توانایی آنها برای غلبه بر حالت گزارش غیرفعال و ارسال  “trap” در هنگام تغییر وضعیت بین درخواست اطلاعات از کنترل‌کننده است. Monitor Performance Network این هشدارها را بلافاصله در داشبورد نمایش می‌دهد. به طور کلی وضعیت‌های شبکه را می‌توان به صورت سفارشی تنظیم کرد.

Performance Analysis

اطلاعات مربوط به خرابی‌های احتمالی قبل از وقوع احتمالاً نوعی سرویس است که شما در یک بسته مانیتور شبکه نیاز دارید.  با این حال، نظارت بر عملکرد شبکه SolarWinds یک قدم جلوتر در پشتیبانی از عیب‌یابی و تلاش شما برای جلوگیری از قطع سیستم است. برخی از ابزارهای شبکه می‌توانند به شما کمک کنند منبع خاصی از اطلاعات مهم را شناسایی کنید، اما برخی دیگر از آنها اینگونه نیستند. جمع‌آوری داده‌ها از نودهای مختلف شبکه برای تجزیه و تحلیل می‌تواند پیچیده باشد. غالباً برای وارد کردن تصویر واضح‌تری از تأثیر وضعیت و آسیب‌دیدگی ناخواسته، باید به وارد کردن داده‌ها در صفحه اکسل متوسل شوید. ویژگی‌های تجزیه و تحلیل عملکرد Monitor Performance Network شما را قادر می‌سازد داده‌ها را از نودهای مختلف جمع‌آوری کرده و انواع مختلف داده‌ها را در کنار یکدیگر مشاهده کنید.

Reporting and Data sharing

توابع تجزیه و تحلیل داده داشبورد SolarWinds NPM ابزار بسیار خوبی برای شناسایی مشکلات عملکرد است. امکانات گزارشگری سیستم شما را قادر می‌سازد اطلاعات، منابع جمع شده و تجزیه و تحلیل داده را ذخیره کنید. این خروجی را می‌توان توزیع کرد و به شما امکان می‌دهد دستاوردهای هدف را نشان دهید، عملکرد تیم را گزارش دهید و اهداف SLA را بررسی کنید.

Multi-vendor support

احتمال این است که تجهیزات شبکه شما توسط چندین تامین‌کننده مختلف تولید شده باشد. ساختار SNMP استفاده شده توسط Monitor Performance Monitor بر مشکل ناسازگاری نرم‌افزار غلبه می‌کند. اگرچه نرم‌افزار و داشبورد مانیتورینگ فقط روی ویندوز قابل نصب است، سیستم عامل یا نوع میان‌افزار دستگاه‌هایی که می‌خواهید آنها را کنترل کنید قابل توجه نیست. نرم افزار مانیتورینگ می‌تواند با عوامل SNMP ارتباط برقرار کند، مهم نیست که سیستم عامل اصلی دستگاه‌های شما را پشتیبانی می کند یا خیر.

Wireless Polling

SolarWinds NPM محدود به نظارت بر شبکه‌های محلی نیست. این سیستم قابلیت‌های خود را به شبکه‌های بی‌سیم و سیستم‌های ترکیبی نیز گسترش می‌دهد. مانیتور قادر است قدرت سیگنال را بررسی کند و می‌تواند مناطق مرده را تشخیص دهد. داشبورد شامل یک تجسم عالی است که سیگنال تجهیزات wifi شما را نشان می‌دهد. این اطلاعات به شما امکان می‌دهد تا مکان فیزیکی روترها و repeatersرا برنامه‌ریزی کنید. ویژگی‌های بی‌سیم Monitor Performance Monitor یک امتیاز واقعی است زیرا می‌تواند دستگاه‌های متقلب را در شبکه شناسایی کند.

Virtual environment monitoring

اگر مجازی‌سازی را انجام دهید، این مورد در پوشش نظارت بر عملکرد شبکه قرار می‌گیرد. .بخشی از داشبورد به محیط‌های مجازی اختصاص دارد و حتی در سرویس‌های ابری نیز گسترش می‌یابد و آنها را در روند کشف شبکه قرار می‌دهد.

NetPath Network Path Analysis with NPM

ویژگی NetPath Network Path Analysis از SolarWinds NPM(لایسنس سولارویندز NPM) به شما نمایشی تصویری از توپولوژی شبکه می‌دهد. لازم نیست این طرح را روی داشبورد تنظیم کنید زیرا در مرحله کشف شبکه به طور خودکار ایجاد می‌شود. نقشه شبکه حجم ترافیک را به ازای هر پیوند و در کل مسیرها به شما نشان می‌دهد. نقشه شبکه شامل محیط‌های مجازی است و حتی جریان داده‌ها را از طریق اینترنت دنبال می‌کند تا مسیرهای دسترسی به سرویس‌های ابری را نشان دهد. دلیل این امر این است که NetPath دارای یک عنصر Traceroute برای کمک به عیب‌یابی تاخیرهای ترافیکی است.

 

سیستم مورد نیاز برای این نرم‌افزار چیست؟

به یاد داشته باشید که (نرم‌افزار SolarWinds NPM )فقط در ویندوز قابل نصب است. این بسته دو سرویس ایجاد می‌کند که یک سرور برنامه و یک سرور پایگاه داده است. این دو قسمت را نمی‌توان روی یک دستگاه نصب کرد. با سطح بالاتری از قابلیت نظارت بر عناصر، نیازهای سخت‌افزاری برای سیستم افزایش می‌یابد. یعنی شما برای اجرای NPM SL2000 به یک کامپیوتر قدرتمندتر از آنچه برای NPM SL100 نیاز است، احتیاج دارید.

برای هر دو عنصر سیستم به Windows Server 2012 یا Windows Server 2016 نیاز دارید. محیط پایگاه داده شما باید بر اساس Microsoft SQL Server 2012, 2014, or 2016 باشد.

رایانه‌ای که می خواهید مانیتور را روی آن اجرا کنید حداقل به پردازنده چهار هسته‌ای با سرعت ساعت 2.5 گیگاهرتز نیاز دارد. این سرعت برای نسخه SLX باید حداقل 3 گیگاهرتز باشد. رایانه‌ای که میزبان پایگاه داده است همچنین باید دارای یک پردازنده چهار هسته‌ای باشد اما حتی برای NPM SL100 به سرعت حداقل 1 گیگاهرتز نیاز دارد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک به موسسه خیریه