لایسنس Veeam

معرفی نرم افزار Veeam Backup & Replication

لایسنس Veeam
لایسنس Veeam

 

در این متن قصد داریم شما را با یک نرم افزار بسیار قدرتمند از یک کمپانی سوئیسی به نام Veeam آشنا کنیم که بسیار مورد توجه مدیران شبکه و Data Center می باشد . این نرم افزار جهت Back up گیری از ماشین های مجازی بسیار کارآمد می باشد، مخصوصا افرادی که از تکنولوژی مجازی سازی شرکت های Microsoft و VMware استفاده می کنند.

چنانچه آشنایی مختصری با نرم افزارهای مجازی سازی مثل Hyper-V شرکت مایکروسافت یا Vsphere کمپانی لایسنس VMware داشته باشید حتما با نام Veeam نیز تا حدودی آشنایی پیدا کرده اید. لایسنس Veeam یکی از بهترین محصولات پشتیبان گیری از محصولات مجازی سازی در دنیا به حساب می آید و چندین سال پیاپی است که به عنوان بهترین محصول برای تهیه Backup از ساختارهای مجازی سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

 با استفاده از نرم افزار Veeam Backup & Replication شما می توانید به راحتی با سرعت و انعطاف پذیری و همچنین قابلیت اعتماد بالا داده ها یا نرم افزارهای موجود در محیط های مجازی سازی را بازگردانی کرده یا Recovery کنید. این نرم افزار راهکارهای Backup و Recovery را بصورت یکپارچه به شما ارائه می کند و برای محیط های مجازی مانند Hyper-v و Vsphere بسیار کارآمد می باشد. نکته قابل توجه در رابطه با این محصول این می باشد که یکی از پیشرفته ترین ابزارهای Backup گیری در محیط Cloud نیز به حساب می آید و تقریبا حفاظت از اطلاعات موجود در VM های شما را ضمانت می کند. با استفاده از این نرم افزار شما دیگر نیازی به آپدیت Agent های مختلف ندارید و به راحتی می توانید Backup های گرفته شده در VMها را بازگردانی نمایید.

نرم افزار مورد بررسی قابلیت ها و امکانات زیادی دارد که در ادامه به برخی از قابلیت های نرم افزار Veeam Backup & Replication اشاره شده است:

 • تعریف کاربران مختلف با دسترسی های محدود و نامحدود
 • معرفی برنامه زمانبندی شده برای گرفتن Back up
 • قابلیت اطمینان بالا در طی پروسه Backup گیری و بازگرداندن آن
 • امکان Backup گیری از ماشین ها مجازی ویندوزی و لینوکسی
 • داکیومنت سازی وضعیت سیستم‌ها و مدیریت گزارش ها
 • اطلاع رسانی به وسیله E-mail درباره بروز مشکلات در پروسه ایجاد Back up
 • کاربری بسیار ساده

در زیر نقاط قوت و ضعف این نرم افزار را مشاهده می کنید که توسط Gartner اعلام شده است:

نقاط قوت نرم افزار Veeam

راهکار Veeam قابلیت های بسیاری با گزینه های بازیابی ساده برای محیط VMware و Hyper-V ارائه نموده است. این محصول برای چندمین سال پیاپی یکی از سریع ترین شرکت های در حال رشد در صنعت پشتیباتی بوده است.

نقاط ضعف نرم افزار Veeam

بسیاری از مشتریان به این نکته اشاره کرده اند که سیاست قیمت گذاری لایسنس اغلب دیگر رقابتی نیست در حالی که مدیریت و ریکاوری در Veeam ساده می باشد. اندازه مناسب برای ذخیره سازی Back up و configuration در مرحله نصب ممکن است توجه بیشتری نیاز داشته باشد زیرا نرخ تغییرات در ماشین های مجازی بسیار بالا می باشد.

Veeam فقط به طور رسمی اعلام نموده است که از سرور فیزیکی پشتیبانی می کند ولی هنوز به طور کامل این ویژگی را ادغام و اثبات ننموده است .

آشنایی با محیط نرم افزار Veeam Backup & Replication

لایسنس Veeam

 

این نرم افزار به یکی از نرم افزار های مورد علاقه ادمین های مجازی سازی تبدیل شده است. این شرکت در حال حاضر در حال عرضه ورژن ۹٫۵ این راهکار می باشد که در این ورژن قابلیت Snapshot تمامی Storage های به روز دنیا را به همراه دارد. این راهکار با هر به روز رسانی به بلوغ بیشتری دست یافته است . برای ادمین هایی که به دنبال راهکاری می باشند که به سادگی کار کند این راهکار بهترین گزینه می باشد. این نرم افزار هم قابلیت استفاده از Administration Console را دارد و هم در ورژن Enterprise قابلیت مدیریت توسط تحت Web را دارا می باشد، که در مدل وب می توان چند سرور بک آپ گیری را به صورت همزمان مدیریت کرد.

 البته لازم به ذکر است که می توانید بدون ریموت زدن به سیستم مدیریت این نرم افزار آن کنسول مدیریت را بر روی لپ تاپ یا کامپیوتر خود اجرا کنید و محیط خود را به صورت محدود مدیریت کنید.

اطلاعات کلی این نرم افزار به شرح زیر می باشد :

 • پلتفرم نصب: ویندوز، لینوکس و Virtual Appliance
 • قابلیت های بک آپ گیری: Full Backup , Incremental , Replication , Cloud Backup و قابلیت کلیدی این راهکار Tap Backup
 • قابلیت های restore کردن: Restore Full VMs , Files in VMs و قابلیت بازگرداندن Application .
 • قابلیت روشن کردن ماشین مجازی از روی Backup
 • بستر مجازی سازی :VMware و Hyper-V
 • هزینه راهکار: برای استفاده فقط در حالت Full Backup مجانی می باشد.
 • قابلیت استفاده Trial: تا ۶۰ روز می توانید از این نرم افزار استفاده کنید.
 • لایسنس: بر اساس تعداد CPU فیزیکی سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک به موسسه خیریه