لایسنس سیسکو

 لایسنس سیسکو  

 

لایسنس سیسکو

 

 

عموما در صنعت شبکه و کامپیوتر، هر شرکتی در کنار فروش محصولات خود گواهی و یا لایسنس های متعددی برای فعالسازی قابلیت های محصولات خود در نظر میگیرد. این امر موجب این میشود که مشتریان با در اختیار داشتن یک محصول جامع و با توجه به نیازهای خود، شبکه و سازمان اقدام به پرداخت هزینه و رفع این نیازمندی ها نمایند. شرکت سیسکو نیز از این قائده مستثنی نبوده و سیر گسترده-ای از Cisco License را ارائه داده است. این شرکت در سالهای اخیر و با بکارگیری استراتژی و لایسنس های Pay-as-You-Grow برحسب نیاز خود و به مرور زمان اقدام به خریداری لایسنس های گوناگون و فعال کردن ویژگی های پیشرفته تر  نمایند.

لایسنس سیسکو چیست؟

شرکت Cisco لایسنس های (Cisco License) گوناگونی را برای فعال کردن ویژگی های مختلف دستگاه های خود معرفی کرده است. عموما محصولات این شرکت در ابتدا و پس خریداری دارای لایسنس آزمایشی (Evaluation) بمدت 90 روز میباشند و تمامی مشتریان موظف هستند پس از اتمام این دوره اقدام به فعالسازی لایسنس های مورد نیاز برای محصولات خود کنند. هرکدام از این لایسنس ها، بر حسب نوع خود،  قابلیت های گوناگونی را در تجهیزات سیسکو فعال می نمایند و عموما پس از دوره های مختلف نیاز به تجدید (Renewal) دارند.

لایسنس اسمارت سیسکو چیست؟

 

لایسنس Cisco

 

 

در این شیوه جدید از فعالسازی محصولات، مشتریان باید از طریق وبسایت Software.cisco.com و با استفاده از اسمارت اکانت فردی و یا سازمانی خود، لایسنس های مورد نظر خود را خریداری کرده و برروی دستگاه های شبکه اعمال نمایند. این شرکت با معرفی روش لایسنس اسمارت Cisco خود در سالهای اخیر امکان خریداری، مدیریت و جابجایی لایسنس ها را از طریق سامانه متمرکز Cisco Smart Software Manager و یا به اختصار CSSM فراهم ساخته است.

مزایای لایسنس اسمارت Cisco

این روش در مقایسه با روش سنتی که لایسنس Cisco با استفاده از Product Activation Key و یا PAK برروی دستگاه ها اعمال میشد، ویژگی های منحصر بفردی به منظور مدیریت ، نظارت و برنامه ریزی برای لایسنس ها، در اختیار مدیران و ادمین های شبکه قرار میدهد. لازم بذکر است محصولات جدید سیسکو در هنگام ارسال برای مشتری از یکسری قابلیت های پایه ای پشتیبانی میکنند ولی خرید لایسنس برای مشتریان به منظور استفاده از قابلیت های پیشرفته تر و ویژگی های کلیدی محصول الزامی میباشد.

مشتریان باید میان انواع Cisco License ها بهترین موردی که نیازهای شبکه آنها را برآورده میکند و قابلیت های مورد نظرشان را شامل میشود تهیه کرده و برروی دستگاه ها اعمال نمایند.

 

برای کسب اطلاعات بیش تر در خصوص لایسنس سیسکو DNA Center اینجا کلیک کنید.

 

Cisco License

انواع  Cisco License

لایسنس سوئیچ سیسکو 

لایسنس های شبکه سیسکو شامل دو مدل لایسنس Network Essential و لایسنس Network Advantage میشود. ویژگی هایی که بوسیله این لایسنس ها فعال میشوند بشرح زیر میباشد:

لایسنس Network Essential

این لایسنس بعنوان پایه ای ترین لایسنس سوئیچ و روترهای سیسکو از قابلیت های زیر پشتیبانی میکند:

 • ویژگی های اساسی سوئیچ

Layer 2, routed access, OSPF, PBR, PIM Stub Multicast, PVLAN, VRRP, PBR, Cisco Discovery Protocol, QoS, FHS, 802.1X, MACsec-128, CoPP, SXP, IP SLA responder, SSO, StackWise (9300/9200)

 • ویژگی های لایه سه و Routing

L3 Routed access (RIP, EIGRP Stub, OSPF (1000 routes))

 • پشتیبانی از قابلیت های برنامه نویسی

NETCONF/RESTCONF/gRPC/YANG

 • ویژگی Zero Touch Provisioning بمنظور خودکار سازی فرآیندهای آپدیت محصول پس از خرید
 • ویژگی 128-bit MACsec encryption
 • ویژگی Advanced telemetry SPAN, RSPAN
 • ویژگی Streaming telemetry and visibility
 • ویژگی Cisco trustworthy solutions
 • ویژگی Software Image Management (SWIM)

لایسنس Network Advantage

این لایسنس ها علاوه بر تمامی ویژگی های Network Essentials، قابلیت های زیر را نیز شامل میشوند:

 • تمامی قابلیت های لایه سه و Routing ( بستگی به مدل دستگاه نیز دارد )

BGP, OSPF, IS-IS

 • قابلیت Flexible Network Segmentation ( بستگی به مدل دستگاه نیز دارد )

VRF, VXLAN, LISP, SGT, MPLS, BGP-EVPN with VXLAN

 • ویژگی های High Availability ( بستگی به مدل دستگاه نیز دارد )

NSF, GIR, HSRP, Stackwise Virtual, ISSU/eFSU

 • ویژگی Patch/SMU lifecycle management برای نسخه Cisco IOS XE Fuji 16.9.7 به بعد
 • ویژگی Optimize bandwidth utilization (Advanced Multicast) ( بستگی به مدل دستگاه نیز دارد )

RP Discovery, PIM BI-DIR

 • ویژگی 256-MACsec

 گفتنی میباشد این لایسنس ها برای فعالسازی دستگاه در شبکه معمولی و سنتی لازم و در دوره های سه، پنج و هفت ساله موجود میباشد.

همچنین علاوه بر لایسنس های ذکر شده، لایسنس های دیگری (Add-on) قابل فعالسازی برروی تجهیزات سیسکو میباشند.

لایسنس DNA سیسکو چیست؟

علاوه بر موارد اشاره شده، لایسنس DNA سیسکو نیز برای فعالسازی ویژگی ها Automation در بستر شبکه های SDN و یا Software-defined networking موجود میباشد که مشتریان باید بر حسب نیاز خود آنها را تهیه کنند. این لایسنس ها نیز در انواع Essentials، Advantage و Premier موجود میباشند. همچنین این لایسنس های برای فعالسازی تجهیزات لبه شبکه و در بستر SD-WAN نیز کاربرد دارند.

لایسنس امنیت سیسکو

تجهیزات امنیتی سیسکو از قبیل لایسنس سیسکو ISE و فایروال سیسکو نیاز به لایسنس های متنوعی از قبیل لایسنس AnyConnect دارند.

لایسنس SLR سیسکو

بعنوان یک راهکار برای شبکه های آفلاین، مشتریان میتوانند با استفاده از قابلیت Specific License Reservation، لایسنس های موجود در اسمارت اکانت خود را برروی تجهیزات خود اعمال نمایند.

لایسنس PLR سیسکو چیست؟

این سری از لایسنس های سیسکو برای محیط های امنیتی و آفلاین که اتباط با سرورهای مدیریت اسمارت لایسنس های سیسکو بصورت دائمی و حتی دوره ای امکان پذیر نمیباشد، کاربرد دارد. در این روش کاربر برروی بعضی از محصولات خاص با دریافت request code و ارسال آن برای پارتنرهای سیسکو یک authorization code دریافت و برروی دستگاه اعمال میکند. پس از این روند تمامی ویژگی های لایسنس Network Advantage سیسکو بصورت فول و دائمی ( بدون نیاز به تمدید دوره ای ) برروی دستگاه فعال خواهد گردید.

لازم بذکر است این لایسنس ویژگی های لایسنس های DNA Cisco را پشتیبانی نمیکند. در حال حاضر محصولات زیر از این شیوه برای فعال شدن پشتیبانی میکنند:

 • سوئیچ های سری Catalyst سیسکو: Cisco Catalyst 3000 , 9000
 • سوئیچ های سری نکسوس سیسکو: Cisco Nexus 3000 , 5000 , 6000 , 7000 , 9000
 • روتر ISR سیسکو: Cisco ISR 1000 , 4000
 • روتر  Cisco CSR1000v
 • روتر ASR سیسکو : Cisco ASR 900 , 1000 , 9000
 • فایروال سیسکو: سیسکو ASA
 • فایروال فایرپاور سیسکو: Cisco FPR 1000 , 2100 , 4100 , 9300
 • سیسکو ISE از ورژن 3 نسخه دوم
‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

کمک به موسسه خیریه