لایسنس روتر سیسکو

لایسنس روتر سیسکو

لایسنس روتر سیسکو
لایسنس روتر سیسکو

 

بصورت کلی، روتر سیسکو یک دستگاه لایه ۳ می باشد و در لایه شبکه کار می کند. وظیفه روتر این است که دو یا چند شبکه محلی جدا از هم و با سیستم آدرس دهی و IP Range  متفاوت را به بهم اتصال داده و بین آنها مسیریابی می کند.

در حقیقت می توان گفت روترها در شبکه نقش Gateway  را دارند و به همین دلیل Packet ها، برای انتقال از یک شبکه به شبکه دیگر، باید از روتر لبه شبکه عبور کنند که نشان دهنده اهمیت عمل مسیر یابی است. البته قابل ذکر است که روترها و بخصوص روترهای سیسکو با گذشت زمان پیشرفت کرده و امکانات امنیتی زیادی به آنها اضافه شده است.

 

انواع روتر سیسکو

روترهای شرکت سیسکو در دسته بندی های مختلف تولید و تقسیم بندی می شوند. امروزه روترهای ISR و ASR این شرکت از جمله مدل های پرطرفدار روتر سیسکو  میباشند که در ادامه آنها را معرفی میکنیم:

 • روتر ISR سیسکو: سری روتر ISR Cisco با پشتیبانی از Secure Cloud Computing  ، امکان انتقال امن داده ها را از طریق  VPNتسهیل می کند. بعلاوه این سیسکو روتر یک پلتفرم تلفن همراه ایمن را فراهم می کند که به شما این امکان را می دهد از طریق تلفن های هوشمند متصل شده و با استفاده از زیر ساخت های امنیتی سیسکو، از یک اتصال امن برای انتقال صدا، ایمیل و سایر موارد استفاده کنید. سرانجام سیسکو ISR با پشتیبانی از اتصال از راه دور و یا Remote کار در خانه را برای کارمندان سازمان آسانتر می کند. لازم بذکر است تمامی این قابلیت ها نیاز به لایسنس روتر سیسکو مورد نظر دارد.
 • روتر  ASR سیسکو: این سری از روترهای سیسکو برای ارائه سرویس و تبادل اطلاعات میان کامپیوترها تولید شده است و مناسب استفاده در شبکه های بسیار بزرگ می باشد. این روترها عملکرد روتر و سوئیچ را با هم ترکیب کرده و هم در لایه 2 و هم در لایه 3 فعالیت می کنند. روترهای ASR کمپانی سیسکو در ظرفیت ها و مدل های مختلف، با ابعاد و ماژول های متفاوت تولید شده اند و باید با توجه به نیاز در شبکه، جهت خرید آنها اقدام نمود.
 • روتر مجازی سیسکو: مشتریان میتوانند با بهره گیری از روتر مجازی CSR1000v و Catalyst 8000v سیسکو لبه شبکه خود را برروی کلودهای عمومی و خصوصی خود از قبیل VMware ESXi برای شعب خود راه اندازی نمایند.

همچنین برای ارائه دهنده سرویس ها و ISP ها، میتوان از سری روترهای NCS سیسکو و روتر سری 8000 سیسکو نام برد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات سیسکو اینجا کلیک کنید

امکانات و ویژگی های روترهای سیسکو

روترهای سیسکو از قابلیت های فوق العاده ای پشتیبانی میکنند که بعضا برای فعال شدن نیاز به لایسنس روتر سیسکو بخصوصی دارند. در ادامه با مهم ترین این قابلیت ها آشنا میشویم:

 • پشتیبانی از VPN لایه 2 و لایه 3 و همچنین پروتکل  IPSec
 • پشتیبانی از پروتکلهای مسیریابی RIP, RIPv2, BGP, OSPF, EIGRP
 • پشتیبانی از ACL (Access Control List)‌
 • پشتیبانی از DHCP
 • پشتیبانی از MPLS
 • پشتیبانی از  PBR(Policy-Based Routing)
 • پشتیبانی از NBAR یا Network-Based Application Recognition
 • پشتیبانی از SD-WAN
 • پشتیبانی از قابلیت های امنیتی مانند URL Filtering و Anti-Malware Protection

 

لایسنس روتر سیسکو

امروزه و با معرفی لایسنس اسمارت سیسکو، مشتریان باید پس از خریداری تجهیزاتی خود اقدام به گزارش دادن لایسنس Router خود به این شرکت نمایند. البته برروی روترهای بر مبنای IOS XE، مشتریان میتوانند با استفاده از راهکار Permanent License Reservation سیسکو و یا PLR License، تجهیزات خود را با استفاده از یک کد دائمی و منحصر بفرد، برای همیشه و بصورت آفلاین و با فول ترین حالت خود رجیستر نمایند. گفتنی است که لایسنس PLR، نیازی به گزارش وضعیت لایسنس ها به سیسکو نمیباشد.

شبکه سیسکو

 

همچنین اکثر روترهای لبه شبکه لایسنس سیسکو با استفاده از لایسنس های Boot و Performance پهنای باند بیشتری در اختیار مشتریان گذلشته و همچنین با اعمال لایسنس HSEC میتوان ظرفیت و پهنای باند ترافیک رمزنگاری شده را بر بستر IPSec، برای برقراری ارتباطات امن را بین شعب و دیتاسنترها، افزایش داد. تمامی این قابلیت ها نیز با بهره گیری از  لایسنس PLR روتر سیسکو، بدون محدودیت و دائمی، فعال خواهند گردید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک به موسسه خیریه