لایسنس روتر سیسکو

لایسنس روتر سیسکو

لایسنس روتر سیسکو

لایسنس روتر سیسکو یک دستگاه لایه ۳ می باشد یعنی در واقع در مدل OSI  در لایه ۳ یا همان شبکه کار می کند. به این صورت که دو یا چند شبکه محلی که از هم جدا بوده و سیستم آدرس دهیIP  متفاوتی دارند را به بهم اتصال داده و بین آنها مسیریابی می کند.

در حقیقت می توان گفت روترها در شبکه نقش Geteway  را دارند و به همین دلیل packet ها برای انتقال از یک شبکه به شبکه دیگر باید از روتر یا Geteway شبکه عبور کنند و اینجاست که اهمیت عمل مسیر یابی مشخص می شود. البته قابل ذکر است که روترها و بخصوص روترهای سیسکو با گذشت زمان پیشرفت کرده و امکانات امنیتی زیادی به آنها اضافه شده است.

امکانات و ویژگی های روترهای سیسکو

 • پشتیبانی از vpn لایه 2 و لایه 3 و همچنین پروتکل IPSEC
 • پشتیبانی از routing پروتکلهای RIP`RIPv2`BGP`OSPF`EIGRP برای مسیریابی بین شبکه های مختلف
 • پشتیبانی از ACL (Access Control List)‌ جهت فیلترینگ packetهای شبکه
 • پشتیبانی از DHCP برای اختصاص پویای آدرس IP به کاربران در شبکه
 • پشتیبانی از MPLS به عنوان یک روش خاص در مسیریابی
 • پشتیبانی از PBR(Policy-Based Routing)
 • پشتیبانی از NBAR یا Network-Based Application Recognition جهت کنترل امنیتی ترافیک شبکه و فیلترینگ Packetهای داده تا لایه 7 مدل OSI

روترهای شرکت سیسکو در دسته بندی های مختلف تولید و تقسیم بندی می شوند. از جمله مدل های روتر سیسکو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روترهای سری ISR
 • روترهای سری ASR
 • روترهای سری CRS
 • روترهای سری CSR
 • روترهای سری NCS
 • روترهای سری NFV

روترهای سری ISR

سرویس Cisco ISR محاسبات ایمن ابری(Secure Cloud Computing)  را از طریق VPN خود تسهیل می کند که با این کار به سازمان شما اجازه می دهد تا برای انتقال داده از مقررات امنیتی پیروی کند. ISR بعلاوه یک پلتفرم تلفن همراه ایمن را فراهم می کند که به شما این امکان را می دهد از طریق تلفن های هوشمند متصل شده و از زیر ساخت های امنیتی سیسکو استفاده کنید و همچنین از یک اتصال ایمن برای صدا، ایمیل و سایر موارد استفاده کنید. سرانجام، ISRهای سیسکو از راه دور ارتباطی ایمن برقرار می کنند و کار رادر خانه آسانتر می کنند.

لایسنس روتر سیسکو
لایسنس سیسکو

روترهای سری ASR

این سری از لایسنس روتر سیسکو برای سرویس دادن به تبادل اطلاعات تعداد بسیار زیادی کامپیوتر تولید شده است و مناسب استفاده در شبکه های بسیار بزرگ می باشد. این روترها عملکرد روتر و سوئیچ را با هم ترکیب کرده و هم در لایه   2و هم در لایه 3 فعالیت می کنند. روترهای ASR کمپانی سیسکو در ظرفیت هاو مدل های مختلف با ابعاد و ماژول های متفاوت تولید شده اند و با توجه به نیاز در شبکه باید جهت خرید آنها اقدام نمود.

روترهای سری CRS

روتر Cisco Carrier Routing System سرویس دهنده ها(مثل ISP) را قادرمی سازد تا خدمات داده ای مثل صدا، ویدئو را بر روی یک زیرساخت شبکه NGN یا IP Next Generation Network ارسال و دریافت کنند. این نوع روتر به صورت معمول می تواند 2.2Tbit در ثانیه داده را کنترل کند. همچنین این کنترل پهنای باند با سیستم Multi chassis می تواند به 322Tbit در ثانیه برسد.

روترهای سری CSRv

روتر CSRv یک روتر از نوع فاکتور مجازی است که عملکردهای جامع خدمات WAN، و خدمات شبکه را در محیط های مجازی و cloud ارائه می دهد. این روتر با استفاده از قابلیت های شبکه های نرم افزاری، نرم افزار Cisco IOS XE شرکت ها را قادر می سازد تا WAN های خود را به صورت شفاف در Cloud های میزبان ارائه دهنده گسترش دهند. به همین ترتیب، خود ارائه دهندگان cloud می توانند از آن برای ارائه خدمات شبکه ای سازمانی به مستاجران یا مشتریان خود استفاده کنند.

روترهای سری NCS

نوآوری های سیسکو اینترنت را به مراتب فراتر از هدف اصلی خود به شبکه ای سوق داده است که بتواند خدمات صوتی، ویدئویی، cloud و تلفن همراه را کنترل کند. در حقیقت تا سال ۲۰۱۷ میزان ترافیک IP به 1.4 zettabytes افزایش داشت زیرا دستگاه های قابل برنامه ریزی مانند تلفن های هوشمند، تبلت ها و سنسورها یا ترافیک مبتنی بر ماشین به سرعت در حال افزایش هستند.

این بدان معنی است که مدیریت رشد پهنای باند دیگر کافی نیست و این شبکه باید به یک شبکه چندبعدی تبدیل شود که از برنامه های ویدیویی با کیفیت عالی و پشتیبانی بالا استفاده کند و خدمات جدیدی را که بصورت سفارشی ساخته شده است ، مدیریت کنید. همچنین باید با کشش بالا و پایین قابل برنامه ریزی باشد، در حالی که با شبکه، مراکز داده و برنامه های امروزی یکپارچه است. شرکت سیسکو امروزه این محصول را با نام NCS به بازار عرضه می کند که مدل های مختلفی از جمله : NCS 1000، NCS 5000 و NCS 5500 را دارا می باشد.

لایسنس روتر سیسکو

روترهای سری NFV

مفهوم Network Functions Virtualization از سرویس دهنده هایی که به دنبال افزایش سرعت راه اندازی سرویس های شبکه جدید،به منظور بالا بردن سود و توسعه اهداف بودند،گرفته شده است. محدودیت های تجهیزات سخت افزاری باعث شده تا استاندارد های مجازی سازی را بر شبکه خود اعمال کنند. جهت افزایش سرعت روند رسیدن به این اهداف، سرویس دهندگان مختلف موسسه ETSI را تاسیس کردند. گروه ویژه ETSI  برای NFV گروهی است که مسئول  توسعه نیازها و معماری ها برای مجازی سازی با کاربرد های مختلف در شبکه های مخابراتی است. NFV عملگر های شبکه مانند NAT، firewall، DNS و caching را از وابستگی به سخت افزار جدا می کند تا بتوانند در داخل نرم افزار اجرا شوند.

این مقاله برای شما مفید بود ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 2

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

 • Home Page
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *