سیستم عامل IOS XE SD-WAN سیسکو

درحالیکه خیلی از مشتریان سیسکو در حال حاضر از روترهایی با سیستم عامل IOS XE استفاده میکنند و همچنین با توجه قابلیت های فوق العاده ای که تکنولوژی SD-WAN سیسکو برای آن ها میتواند به ارمغان بیاورد، علاقه به مهاجرت به این شیوه دارند، سیسکو در جدیدترین آپدیت خود برای این سیستم عامل امکان بکارگیری این ویژگی ها را برای محصولات لبه شبکه خود مهیا کرده است. این عمل موجب کاهش پیچیدگی پیاده سازی SD-WAN و مقرون بصرفه بودن آن برای سازمان های پیشرفته میباشد.

IOS XE SD-WAN سیسکو

Cisco SD-WAN Secure Extensible Network (SEN) به طور کلی به مفهوم بکارگیری مفاهیم شبکه های برمبنای نرم افزار در بستر شبکه WAN گفته میشود. این تکنولوژی با جداسازی Data Plane از Control Plane و جداسازی، مجازی سازی و هوشمند سازی فرآیندهای پیچیده routing، که تا پیش از این توسط مدیران و ادمین های شبکه انجام میشد،  موجب افزایش چابکی، دسترسی و انعطاف پذیری این شبکه های پیشرفته میشوند.

سیستم عامل IOS XE SD-WAN سیسکو مانند یک نسخه استاندارد از IOS XE نمیباشد و قابلیت های SD-WAN را برروی سایر قابلیت ها اضافه نمیکند. در عوض، در این روش سیسکو vManage مدیریت تمامی ویژگی های IOS XE را بعهده میگیرد و دستگاه مانند vEdge  رفتار خواهد کرد. برای فعالسازی قابلیت SD-WAN در IOS XE باید مود دستگاه را از حالت نرمال ( Anonymous ) به مود Controller تغییر دهید:

Router# controller mode enable

Cisco SD-WAN Secure Extensible Network (SEN)

توجه داشته باشید پس از تایید دستور بالا دستگاه ریستارت شده و تمامی تنظیمات آن نیز پاک خواهد شد. همچنین تمامی لایسنس های موجود در دستگاه غیرفعال میشود. علاوه بر این ، سیستم عامل IOS SD-WAN از قابلیت اسمارت لایسنس سیسکو پشتیبانی نخواهد کرد.

 

در حال حاضر محصولات زیر از این سیستم عامل پشتیبانی میکنند و میتوانند بصورت کنترلر مورد استفاده قرار گیرند:

Cisco ASR 1000 Series

Modular Cisco ASR 1006-X with ASR1000-RP3 module (Cisco IOS XE Release 17.5.1a or later)

Cisco ISR 1000 Series

Cisco ISR 4000 Series

Series Cloud Services Routers

Cisco Integrated Services Virtual Router (ISRv)

Cisco Catalyst 8200 Series Edge Platforms

Cisco Catalyst 8300 Series Edge Platforms

Cisco Catalyst 8500 Series Edge Platforms

Catalyst 8000V Edge Software (Cisco IOS XE Release 17.4.1a or later)

Cisco CSR1000v