مهاجرت از IOS XE به IOS XE SD-WAN

مهاجرت از IOS XE به IOS XE SD-WAN
مهاجرت از IOS XE به IOS XE SD-WAN

 

تکنولوژی SD WAN Cisco یک رویکرد نوآورانه برای مدیریت شبکه های WAN، بصورت متمرکز، میباشد. این تکنولوژی امکان مدیریت لینک های انتقال بین شعب، دیتاسنتر ها و سرویس های ابری را میسر و انعطاف پذیر کرده و چالش های شبکه های سنتی WAN را از بین میبرند.

از قابلیت های این تکنولوژی این است که مشتریان میتوانند از روترها و تجهیزاتی که در معماری های سنتی استفاده میکردند و از سیستم عامل IOS XE بهره میبردند، در معماری SD WAN خود استفاده نمایند که این امر سبب کاهش هزینه های راه اندازی SDWAN میشود. برای این منظور مشتریان می بایست تنظیمات خود را ذخیره و مود دستگاه خود عوض کنند.

سیستم عامل IOS XE SD-WAN سیسکو مانند یک نسخه استاندارد از IOS XE نمیباشد و قابلیت های SD-WAN را برروی سایر قابلیت ها اضافه نمیکند. در عوض، در این روش سیسکو vManage مدیریت تمامی ویژگی های IOS XE را بعهده میگیرد و دستگاه مانند vEdge  رفتار خواهد کرد. برای فعالسازی قابلیت SD-WAN در IOS XE باید مود دستگاه را از حالت نرمال ( Anonymous ) به مود Controller تغییر دهید:

Router# controller mode enable

توجه داشته باشید پس از تایید دستور بالا دستگاه ریستارت شده و تمامی تنظیمات آن نیز پاک خواهد شد. همچنین تمامی لایسنس های موجود در دستگاه غیرفعال میشود. علاوه بر این ، سیستم عامل IOS SD-WAN از قابلیت اسمارت لایسنس سیسکو پشتیبانی نخواهد کرد.

 در حال حاضر تجهیزات شبکه Cisco زیر از این ویژگی پشتیبانی میکنند:

نکته: توجه داشته باشید وجود حداقل 4 گیگابایت حافظه DRAM برای ISR سری 4000، و حداقل 8 گیگابایت حافظه برای ASR سری 1000 الزامی است. علاوه بر این تمامی کنترلرها از قبیل vManage، vSmart و vBond باید نسخه 18.3  یا بالاتر باشند.

 

برای کسب اطلاعات بیش تر در خصوص لایسنس سیسکو اینجا کلیک کنید.

در ادامه مشتریان میتوانند برای انتقال تنظیمات موجود این تجهیزات سیسکو، از ابزار SD-WAN Conversion Tool در وبسایت آدرس convert2sdwan.cisco.com استفاده نمایند. هدف این ابزار ترجمه و انتقال تنظیمات قدیمی و انطباق آن با زیرساخت SDWAN است. توجه داشته باشید این ابزار تنها جهت افزایش سرعت انتقال تنظیمات کاربرد دارد و نمیتوان تمامی تنظیمات را بصورت خودکار انتقال دهد.

IOS XE به IOS XE SD-WAN

در صفحه بالا، شما میتوانید فایل تنظیمات خود را آپلود کنید و با استفاده از ابزارهای موجود در این دستگاه تنظیمات هماهنگ با IOS XE SD WAN را در قالب فایل XML دانلود نمایید.

هماهنگ با IOS XE SD WAN

در مرحله آخر شما میتوانید تنظیمات را درون vManage و با استفاده از Template های موجود وارد کرده تا برروی تجهیز لبه شبکه شما اعمال گردد.