پروتکل Cisco LISP چیست؟

امروزه با افزایش اندازه جداول مسیریابی ( Routing Tables ) ناشی از رشد استفاده از توپولوژی Multi-home Aware Addressing چالش های زیادی بهمراه آورده است و نیازمند رویکرد بخصوصی میباشد. در توپولوژی Multi Homing آدرس‌های اینترنتی متعدد استفاده و یک میزبان یا  شبکه به بیش از یک شبکه متصل میشوند.

همچنین یکی از معضلات دیتاسنترهای پیشرفته در سازمانها بحث Datacenter Mobility است که بوسیله روش های روتینگ سنتی نمیتوان پاسخگوی نیازهای آنها بود و برای برطرف کردن این مشکل پروتکل LISP (Locator ID Separation Protocol) اولین بار توسط شرکت سیسکو معرفی شد.

هدف این پروتکل ارتباط بین چند دیتاسنتر در راستای Workload Mobility می باشد. امروزه سازمان ها و موسسات نیازمند راهکاری قابل اطمینان و بدون وقفه برای جابجایی اپلیکیشن های بر بستر شبکه یا به کلود دارند، راهکار Workload Mobility این فرآیندها را بصورت اتوماتیک و با کمترین ریسک پاسخ میدهد.

اجزای پروتکل LISP

ابتدا برای بررسی مفهوم LISP به ماهیت IP address توجه کنید. IP address ها شامل دو رکن اساسی Location و Identity میشوند. در پروتکل LISP تشخیص هر نود شبکه را به مجموعه‌ای از ویژگی های آن مرتبط کرد.  همچنین این پروتکل شناسه دستگاه و موقعیت آن را به دو پارامتر مختلف با عناوین (Endpoint Identifier (EID و (Routing Locator (RLOC تقسیم نموده و یک الگوی جدید را ارائه می نماید.

 

پروتکل Cisco LISP چیست؟

 

در راهکاری که پروتکل LISP ارائه میدهد دیگر آدرس Endpoint ها درون شبکه هاییکه بین دیتاسنترها وجود دارد تبلیغ ( Advertise ) نمی‌شود  و ارتباط بین شعبه های مختلف در هنگام جابجایی Endpoint که با Tag مشخص می شود بر عهده LISP است.

برای کسب اطلاعات بیش تر در خصوص لایسنس سیسکو اینجا کلیک کنید.

در این حالت نود ها از Routing Infrastructure جدا می شوند و زمانی کهConvergence داخل Routing Infrastructure رخ دهد و یا لینک های ارتباطی یا transport لینک ها دچار مشکل بشود اختلالی در ارتباط از طریق LISP به وجود نمی آید. این ویژگی قابلیت‌هایی از قبیل مدریت ترافیک ورودی، جابجایی نود و تداوم IP Session در هنگام جابجایی تسهیل و همچنین مجازی‌سازی شبکه با مقیاس‌پذیری بالا را راحت تر میکند.

سرور Mapping Database

با بهره گیری از LISP، هنگام جابجایی یک Endpoint از مکانی به مکان دیگر، تنها اتفاقی که رخ می دهد تغییر attribute مربوط به ّFirst Hop Gateway می باشد و به همین جهت به ساختاری نیاز است که Mapping و Remapping را انجام دهد و متوجه این جابجایی شود.

در این فرآیند Mapping و Remapping ، آدرس سرور ثابت می ماند و فقط نقطه دسترسی اولیه به شبکه تغییر پیدا می کند. پس نیاز است که مخزنی از اطلاعات در مورد Endpoint ها و نقاط دسترسی آنها به شبکه فراهم شود که هر زمان Mobility رخ دهد آن را تغییر بدهد و آپدیت کند. اطلاع از این جابجایی بر عهده Mapping Database System است.

روش Encapsulation در پروتکل LISP

در Encapsulation پروتکل LISP ، با اضافه شدن یک Payload به همراه IP Address و LISP Header ، یک بسته UDP ایجاد میشود.

پروتکل Cisco LISP چیست؟

 

این ویژگی در سوئیچ های نکسوس سیسکو و با استفاده از IOS پرقدرت سیسکو NX-OS در دسترس مشتریان قرار گرفته است تا بتوانند نیازهای شبکه های خود را با پیش بینی نیازهای آینده و همچنین با حداقل هزینه تامین کنند.