پروتکل VXLAN سیسکو چیست؟

شبکه های سنتی با مدل سه لایه ( Three-tier Network ) دارای ایراداتی است که در موارد موجب هدر رفتن وقت و انرژی منابع سازمان میشود. موارد زیر جزو مهم ترین این مسائل میباشند:

  • علارغم اینکه پروتکل Spanning-tree با محدود کردن لینک های پشتیبان بمنظور عدم ایجاد لوپ در شبکه میشود، با محدود شدن این ارتباطات تجهیزات شبکه نیز بلا استفاده میماند و پهنای باند در دسترس کاهش میابد.
  • علارغم اینکه استفاده از VLAN ها در بستر شبکه و بمنظور ایجاد قسمت بندی های ( Segmentation ) لایه 2 بسیار حیاتی است، محدودیت در تعداد این VLAN ها ( 4096 عدد ) در نهایت موجب کاهش انعطاف پذیری شبکه بخصوص در دیتاسنترهای پیشرفته که مملو از تجهیزات و اپلیکیشن های مختف هستند، میگردد.

بمنظور راهکاری برای موارد ذکر شده، سیسکو Virtual Extensible Local Area Network یا بصورت خلاصه Cisco VXLAN یک پروتکل برای ایجاد تونل ( Tunneling Protocol ) در بستر شبکه است که ترافیک لایه دو را در بستر لایه سه و IP شبکه انتقال میدهد.

پروتکل VXLAN سیسکو
پروتکل VXLAN سیسکو چیست؟

 

برای پیاده سازی VXLAN در شبکه از دولایه Overlay و Underlay در بستر شبکه استفاده میگردد. لایه Overlay یک شبکه مجازی است که برروی لایه فیزیکی اجرا شده و بمانند لایه دو اترنت فعالیت میکند. لایه Underlay که یک لایه 3 اترنت محسوب میشود و لایه Transport نیز نام دارد، وظیفه انتقال اطلاعات بین دستگاه های مختلف شبکه و در بستر IP را برعهده دارد.

 

برای کسب اطلاعات بیش تر در خصوص Cisco License کلیک کنید

 

در این طراحی از لایه سه بعنوان جایگزینی برای لایه دو استفاده میگردد که ویژگی های منعطف تری از قبیل Interior gateway protocol (IGP) ، Open Shortest Path First (OSPF) و Enhanced Interior Gateway Routing Protocol (EIGRP)  را برای Load Balancing و استفاده از لینک های جایگزین، فراهم میکند. همچنین در این طراحی تغییرات اعمالی در لایه Underlay از لایه Overlay مجزا میباشد و تا زمانی که خللی در فرآیندهای مسیریابی صورت نگیرد، تغییرات در اتصالات شبکه تاثیری در عملکرد آنها نخواهد داشت.

پروتکل VXLAN سیسکو
پروتکل VXLAN سیسکو چیست؟

 

سیسکو VXI چیست؟

همچنین در این روش VXLAN Network Identifier (VXI) نقشی مشابه VLAN ID دارد ولی از 24bit تشکیل میشود که در مقایسه با VLAN ها مقیاس وسیع تری را برای تنظیمات فراهم میکند.

سیسکو VTEP چیست؟

برای Encapsulation و De-encapsulation ترافیک لایه دو، این پروتکل از VXLAN Tunnel Endpoint(VTEP) استفاده میکند. همچنین به محلی ( Interface ) که این عملیات انجام میشود، Virtual Network Interface (VNE) گفته میشود. این دستگاه که هم بصورت فیزیکی و برروی سرور، هم بصورت مجازی قابل پیاده سازی میباشد، بین لایه Underlay و Overlay قرار میگیرد و ارتباط آنها را ایجاد مینماید.

لازم بذکر است سوئیچ نکسوس سری 9000 سیسکو توانایی در اختیار گذاشتن این ویژگی را دارد و میتوانند هم در محیط هایی با VXLAN و بدون VXLAN پیاده سازی شوند. خانواده سوئیچ های پرقدرت نکسوس 9000 سیسکو هم در مود ACI سیسکو و هم در مود NXOS امکان استفاده از VXLAN را مهیا میکنند هرچند تفاوت هایی بین این دو روش وجود دارد.

پروتکل VXLAN سیسکو چیست؟

 

خرید لایسنس سیسکو

برای اطلاع رسانی نحوه تهیه لایسنس سیسکو و لایسنس سیسکو ISE میتوانید با کارشناسان فروش شرکت افزار پرداز سورنا در ارتباط باشید.