اکانت اسمارت سیسکو چیست؟  

سیسکو با معرفی نوع جدید لایسنس های خود تحولی تازه در شیوه مدیریت لایسنس دستگاه های خود بوجود آورده است. در این شیوه جدید همه لایسنس‌های جدید شما مستقیما در سیسکو اسمارت اکانت سازمان شما قرار خواهد گرفت. برای دریافت سیسکو اسمارت لایسنس، داشتن یک اسمارت اکانت سیسکو اجباری می باشد.

جهت درخواست سیسکو اسمارت اکانت باید با اکانت شخصی که با ایمیل سازمانی ایجاد شده است وارد سایت سیسکو و مسیر https://software.cisco.com شوید و از بخش Administration گزینه Get a Smart Account را انتخاب کنید.

اکانت اسمارت سیسکو
اکانت اسمارت سیسکو چیست؟

 

با ساختن این اکانت میتوانید با استفاده از پورتال مدیریت و پورتال لایسنسینگ، بر اکانت ها مجازی، لایسنس ها و دستگاه های خود مدیریت داشته باشید .

پورتال Administration اسمارت اکانت سیسکو

در این پرتال ادمین شبکه قابلیت های مختلفی از قبیل ایجاد و مدیریت اکانت مجازی ، ایجاد کاربر جدید و مدیریت دسترسی آنها و مشاهده گزارشات را دارا میباشد.

پورتال Licensing اسمارت اکانت سیسکو

این پورتال قابلیت های گوناگونی از قبیل بررسی هشدارها ، مشاهده و مدیریت لایسنس ها و تجهیزات ، تنظیم هشدار برای لایسنس ها و مدیریت وضعیت سرور ستلایت سیسکو میباشد.

اکانت های مجازی Virtual Accounts چیست ؟

این اکانت ها برای دسته بندی License و Product Instances در کنار هم کاربرد دارند.  ادمین ها میتوانند با ساختن اکانت مجازی در نرم افزار مدیریت هوشمند سیسکو ( SSM ) برای دسته بندی منطقی لایسنس های مجموعه خود استفاده کنند. برای مثال میتوان لایسنس ها را براساس قسمت های تجاری، انواع محصولات و  بخش های مختلف سازمان دسته بندی نمود. در شکل زیر میتوانید مواردی از دسته بندی های رایج از قبیل تقسیم جغرافیایی و یا شعب مختلف مشاهده نمایید :

اکانت اسمارت سیسکو
اکانت اسمارت سیسکو چیست؟

 

در شروع و بصورت خودکار تمامی لایسنس ها و محصولات در یک اکانت مجازی دسته بندی میشوند و مدیران شبکه میتوانند هنگام فعال کردن هر قسمتی از محصولات به آنها اکانت مجازی مجزا اختصاص دهند. در هرزمان نیز امکان جابجایی لایسنس ها و محصولات بین این اکانت ها امکان پذیر میباشد.

اکانت اسمارت سیسکو
اکانت اسمارت سیسکو چیست؟

 

منظور از Product Instances چیست ؟

قبل از ثبت و رجیستر کردن سیسکو اسمارت برروی دستگاه ، ابتدا باید یک Product Instance Registration token درخواست داده شود. product instance به دستگاهی با مشخصه منحصر بفرد (UDI) میباشد که از طریق توکن دریافت شده در سایت مدیریت سیسکو ثبت و فعال میشود. هر product instance میتواند به همراه یک یا چند لایسنس مختلف در هر اکانت مجازی قرار گیرد.

اکانت مجازی ستلایت سیسکو ( Satellite Virtual Accounts ) چیست ؟

به اکانت های مجازی که در سرور سیسکو ستلایت ( Cisco Smart Software Manager Satellite ) ساخته میشوند گفته میشود. سرورهای ستلایت سیسکو سرورهای مجزایی هستند که برای شبکه هایی که بصورت مستقیم با سرور نرم افزاری اسمارت لایسنس سیسکو ( CSSM ) ارتباط ندارند، کاربرد دارند و بصورت دوره ای لایسنس های شبکه را با سرور اصلی به اشتراک میگذارند.

این اکانت ها از اکانت های مجازی در سایت Cisco Smart Software Manager مجزا میباشند.